Pani Poseł
Anna Zalewska
Szanowna Pani Poseł
W wiadomości zamieszczonej na portalu „Wałbrzyszek” w dniu 7.07.2015 zacytowano Pani wypowiedź dotyczącą powstania firmy MOBRUK: „Poprzedni prezydent wydał zgodę na funkcjonowanie tej firmy ”.
Znając dotychczasową rzetelność Pani wypowiedzi i wierząc że podobnie będzie chciała Pani postąpić w tym przypadku, informuję , że nie wydawałem zgody na funkcjonowanie tej firmy. Nie leżało to w moich kompetencjach jako prezydenta miasta niemającego praw grodzkich (niemających kompetencji powiatu).
Pozwolę sobie przedstawić krótką historię składowiska:
1. 27.02.1992 – decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji – składowisko odpadów przemysłowych dla KWK „Wałbrzych”.
2. 2. 10.06.1992 – pozwolenie na budowę
3. 28.08.2000 – zmiana decyzji – w miejsce KWK wpisuje się Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Szpakowski”
4. 26.06.2002 – zmiana decyzji – w miejsce PW” Szpakowski” wpisuje się Firmę MOBRUK
5. 17.05.2004 – decyzja ustalająca warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania na zakład recyklingu – decyzja Prezydenta Miasta
6. 20.12.2004 decyzja nr 1659/2004 Starosty Wałbrzyskiego w sprawie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania składowiska na zakład recyklingu
7. 27.07.2007 pozwolenie zintegrowane Wojewody Dolnośląskiego na prowadzenie instalacji przez firmę MOBRUK – pn. składowisko odpadów innych niż niebezpieczne z wydzieloną kwaterą do składowania odpadów niebezpiecznych zawierających azbest.
Jak widać jedyną moją decyzją było wydanie warunków zabudowy. Ponieważ już wtedy istniały zastrzeżenia co do instalacji decyzja została poddana ocenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które w Decyzji z dnia 18 lipca 2004 roku podtrzymało decyzję o warunkach zabudowy stwierdzając: „ nie można odmówić ustalenia warunków zabudowy, jeśli zamierzenie inwestycyjne jest zgodne z odrębnymi przepisami. Przeprowadzone postępowanie nie wykazało aby projektowana zmiana użytkowania naruszała stosowne przepisy, zwłaszcza przepisy z zakresu ochrony środowiska. Zamierzenia wnioskodawcy uzyskało pozytywne uzgodnienia uprawnionych organów tj. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu, Wojewody Dolnośląskiego, Starosty Wałbrzyskiego, Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz zarządcy dróg. Zatem Prezydent Wałbrzycha był zobligowany do ustalenia warunków zabudowy dla omawianego zamierzenia inwestycyjnego, zawierając w treści wydanej decyzji warunki jego realizacji wynikające m.in. zarówno z opracowanego „raportu oddziaływania na środowisko” jak i dokonanych uzgodnień”.
Na podstawie w/w decyzji i opinii pragnę zauważyć, że nie wydawałem „zgody na funkcjonowanie firmy”, a organ administracji, jakim jest Prezydent miasta, nie może odmówić wydania decyzji o warunkach zabudowy, jeżeli spełnia ona warunki prawa. Jeżeli bym tak zrobił, sam złamałbym prawo.
Czym innym natomiast jest niespełnienie tych warunków przez przedsiębiorcę. W takim przypadku należy wydać decyzję o wstrzymaniu użytkowania składowiska, a taką może wydać tylko wojewódzki inspektor ochrony środowiska w razie niespełnienia przez zarządzającego składowiskiem obowiązków określonych w ustawie o odpadach tj. w szczególności warunków ustalonych w pozwoleniu zintegrowanym, a także wojewódzki inspektor sanitarny w przypadku stwierdzenia zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi.
Reasumując proszę Panią Poseł o nieużywanie w publicznych wypowiedziach stwierdzenia „o wydaniu pozwolenia przez poprzedniego prezydenta” gdyż nie jest ona zgodna z prawdą. Jeżeli byłaby taka potrzeba to służę kopiami cytowanych dokumentów.
Z poważaniem
Piotr Kruczkowski