Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3210
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Książ: Boże Narodzenie w Książu

Piątek, 16 grudnia 2011, 7:40
Aktualizacja: 11:15
Autor: Sven
Wałbrzych/Książ: Boże Narodzenie w Książu
Fot. Sven
Bożonarodzeniowa szopka, występy chórów, opowieść o świętach z czasów Daisy, konkurs na najpiękniejszą ozdobę choinkową, a na koniec opłatek i poczęstunek.

Już na dziedzińcu zamku witała wszystkich gości szopka z tradycyjnymi figurami i żywymi zwierzętami. Przed drzwiami do zamku aktorzy Teatru Wiliam Es śpiewali kolędy i pastorałki.

Obecny przez cały wieczór biskup Ignacy Dec w krótkich słowach przypomniał symbolikę Bożego Narodzenia i życzył wszystkim wesołych świąt w tych trudnych, kryzysowych czasach.

Program wieczoru zdominowały chóry, które wystąpiły w świątecznym repertuarze. Zaśpiewali: Chór z Publicznego Gimnazjum nr 9 w Wałbrzychu, „Chór z gór” z Bystrzycy Kłodzkiej, chór Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego z Wałbrzycha i „Cantilena” ze Świdnicy.

Rozwiązany został także konkurs „Boże Narodzenie w Zamku Książ”, skierowany do przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych. Na kilkumetrowej długości stole można było oglądać wykonane przez dzieci ozdoby. Laureatami zostali:

Indywidualne:

1. Olaf Sobolewski, PSP nr 31:
2. Natalia Sroka, ZSI nr 26:
3. Lidia Rzepecka, ZSI nr 26:
4. Karolina Walasiak, PSP nr 31
5. Julia Wawryszczuk, ZSI nr 26:
6. Angelika Chochoł, PSP nr 28:
7. Daria Heller, Przedszkole „Pod Grzybkiem”:

Zespołowo:

1. Przedszkole Niepubliczne „Sobięcinek”
2. Klasa I B, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 21
3. Publiczna Wszoła Podstawowa nr 26
4. Niepubliczne Przedszkole „Agatka”

Magdalena Woch z Centrum Europejskiego opowiedziała tym, jak spędzano święta w posiadłości Hochbergów w czasach księżnej Daisy. Ze wspomnień świadków czy samej księżnej wynika, że to właśnie ona inspirowała obchodzenie Bożego Narodzenia w sposób okazały, z udziałem nie tylko rodziny, ale także wszystkich mieszkańców posiadłości. Wprowadzała także niektóre zwyczaje angielskie, by nieco „ożywić” mało efektowne zwyczaje pruskie. W czasie świąt nie zapominała także o zwykłych mieszkańcach swoich włości. Rozdawała prezenty tysiącom ludzi i urządzała zabawy. Ostatnie takie rodzinne i okazałe święta odbyły się w Książu w 1916 roku. W kolejnych latach, głównie ze względu na narastające problemy finansowe Hochbergów i rozpad małżeństwa pary książęcej było już o wiele skromniej.

Spotkanie zakończyło się wspólnym opłatkiem i poczęstunkiem, oczywiście potrawami świątecznymi.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group