Celem konferencji jest inspirowanie jej uczestników do rozwoju oraz doskonalenia warsztatu pracy, między innymi poprzez prezentacje dobrych praktyk, wymianę myśli, opinii i doświadczeń.
Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to doskonała okazja do tego, by pochylić się nad rolą naszej polskiej historii w kształtowaniu postaw i wartości w procesie wychowania młodego pokolenia.
Tematyka tegorocznej konferencji obejmuje wykorzystanie edukacji historycznej w wychowaniu do wartości w pracy resocjalizacyjnej. - Pragniemy skupić się na działaniach podejmowanych w pracy z dziećmi i młodzieżą niedostosowaną społecznie lub zagrożoną niedostosowaniem. Chcemy tym doświadczeniem dzielić się z innymi placówkami, jednocześnie czerpiąc inspirację z ich pracy - mówią organizatorzy.
W konferencji wezmą udział dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, psycholodzy i inni specjaliści będący pracownikami placówek resocjalizacyjnych i socjoterapeutycznych oraz instytucji zajmujących się dziećmi i młodzieżą niedostosowaną społecznie lub zagrożoną niedostosowaniem z terenu Dolnego Śląska, a także przedstawiciele sądu, policji, kurateli.
Konferencja została objęta Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Honorowym Patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Honorowym Patronatem Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz Patronatem Naukowym Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.