W krótkim oświadczeniu Minister oznajmiła cele zmian w programie edukacji branżowej, zaznaczając, że całość projektu przedstawiona została została podczas panelu dyskusyjnego Regionalnego Kongresu Zawodowego.
Minister zaznaczyła, że działania, które już od pewnego czasu trwają, koncentrują się przede wszystkim na etapie edukacyjnym. Anna Zalewska nie omieszkała też odpowiedzieć na pytania, które nurtują wszystkich, a nie dotyczyły bezpośrednio promowanego przez Minister wydarzenia.
- Trwają obecnie referenda w sprawie strajku nauczycieli. Zaznaczam jednak, że nie możemy na ten moment mówić nic więcej. Samo referendum ma zakończyć się dopiero 25 marca. Wtedy też podejmowane będą jakieś decyzje. Oczywiście będziemy starać się rozmawiać ze związkowcami. Warto jednak zaznaczyć, że do referendum przystąpiło zaledwie 21% szkół oraz około dwóch tysięcy przedszkoli. Te jednak jest są już sprawą samorządową, dlatego po zakończeniu referendów będziemy zachęcać samorządowców, aby rozmawiali z pracownikami przedszkoli na temat ewentualnych zmian w wynagrodzeniach - mówi Anna Zalewska.
Anna Zalewska zwróciła również uwagę na fakt, że podwyżki nauczyciele już dostali oraz, że kolejne wynegocjowane wcześniej transzę zostaną wypłacone. Już w tym roku łącznie będzie to około 16%, a gdy dodamy do tego wyrównanie godzin czasu pracy, zwiększa się to nawet do 20%.
- Proszę pamiętać również o tym, że zawsze każdy nauczyciel na start dostaje od nas 1000 zł, co ma ułatwić mu ten pierwszy okres pracy - dodaje Minister.
Referenda mają potrwać do 25 marca, wtedy to kuratorium oświaty otrzyma ich wyniki i zadecyduje, jakie będą dalsze kroki postępowania. Obecnie kuratorium nie jest w stanie podać nawet szczątkowych danych, jakie napływają z poszczególnych szkół, w których już odbyły się referenda.
- Jest to za wcześnie, żeby mówić o wynikach, a dane są bardzo szczątkowe i zapewne jeszcze się zmienią. Poczekamy do 25 marca - mówi Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty.