Działalność serwisu „PWR. Pięściarze w rankingach” opiera się na kilku filarach. Pierwszy to rankingi, które cyklicznie publikujemy na łamach strony. Kolejny to statystyki ciosów, które sporadycznie przygotowujemy dla organizatorów bokserskich gal. Ostatni to plebiscyt, niezwykle ważne przedsięwzięcie, jedyne w Polsce, które organizujemy raz w roku. Jest początek stycznia, więc nadszedł czas, by podać wyniki jego czwartej edycji.
POCZĄTKI
Pierwsza odsłona Plebiscytu PWR obyła się na początku 2021 roku, wówczas nagrodziliśmy zaledwie dwóch pięściarzy i dwie pięściarki. Ilość kategorii rosła, całość ewoluowała, tak by za 2023 rok przyznać nagrody w 15 kategoriach, 13 cyklicznych oraz 2 specjalnych. Po głosowaniu zdecydowaliśmy, by w jednej z nich nie wyróżniać żadnej osoby. Ostatecznie przyznaliśmy nagrody w 14 kategoriach, wskazując 8 zawodników i 5 zawodniczek.
Pisząc o początkach plebiscytu należy wspomnieć o dyplomach, a dokładniej rzecz ujmując, o ich projekcie. Od pierwszej edycji laureaci otrzymują dyplom zaprojektowany przez Marcina Jarzynę. W tym roku, po raz pierwszy, jedna z kategorii będzie miała osobny design. To nowa nagroda cykliczna, nagroda specjalna im. Marka Cudka.
LAUREACI
Zanim przybliżymy zwycięzców tegorocznego plebiscytu, warto przypomnieć nominacje, które opublikowaliśmy 19 grudnia. Łącznie nominowaliśmy 27 zawodników i 23 zawodniczki. Michał Cieślak, Łukasz Różański, Rafał Wołczecki i Tomasz Nowicki zostali desygnowani w dwóch kategoriach. Szczegóły dostępne są tutaj.
Wśród laureatów tegorocznej edycji znajdziemy nazwiska, które były wyróżniane lub zwyciężały w poprzednich latach. Drugi rok z rzędu nagrodę dla „Najbardziej perspektywicznego polskiego pięściarza zawodowego” otrzymał Michał Soczyński. Po raz drugi laureatami zostali także Damian Durkacz (poprzednio za 2020 rok), Bartłomiej Rośkowicz (za 2022) oraz Tomasz Nowicki (za 2021). Na liderkę wśród nagród przyznanych w Plebiscycie PWR wysunęła się Laura Grzyb, która otrzyma dyplom po raz trzeci (wcześniej za 2020 i 2022 rok). Zawodnikiem, który został laureatem pierwszy raz, ale od razu w dwóch kategoriach, jest Łukasz Różański.
GŁOSOWANIE
Na koniec kilka słów na temat samego wyboru. Dokonała go kapituła, którą tworzą reprezentanci Ekipy PWR oraz dwójka zaproszonych gości, Jarosław Drozd (PolskiBoks.pl) oraz ikona dziennikarstwa bokserskiego w Polsce, Janusz Pindera (Rzeczpospolita). Swoje głosy miał oddać także Robert Gortat, jednak z uwagi na śmierć ojca Janusza, zrezygnował z udziału.
W tym roku, podobnie jak w poprzedniej edycji, w jednej z kategorii uzyskaliśmy remis. Wówczas głos decydujący należy do przewodniczącego kapituły, czyli mojej skromnej osoby. Musiałem dokonać wyboru pomiędzy Elżbietą Wójcik, a Julią Szeremetą wskazując „Najlepszą polską pięściarkę boksu olimpijskiego 2023 roku”. Mój typ trafił do Julii, złotej medalistki Mistrzostw Europy do lat 22.
Nie chcąc trzymać w dalszej niepewności, zapraszam do zapoznania się z pełnymi wynikami czwartej edycji Plebiscytu PWR oraz składem kapituły, która dokonała wyboru. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, życząc przy okazji kolejnych sukcesów w 2024 roku.
WYNIKI
Nagrody cykliczne, boks zawodowy
1. Najlepszy polski pięściarz zawodowy 2023 roku: Łukasz Różański.
2. Najbardziej perspektywiczny polski pięściarz zawodowy 2023 roku: Michał Soczyński.
3. Najlepsza polska pięściarka zawodowa 2023 roku: Laura Grzyb.
4. Najbardziej perspektywiczna polska pięściarka zawodowa 2023 roku: brak nagrody.
5. Walka zawodowa 2023 roku w Polsce: Łukasz Różański vs Alen Babic.
6. Nokaut 2023 roku w Polsce: Tomasz Nowicki na Johanie Perezie.
Nagrody cykliczne, boks olimpijski
1. Najlepszy polski pięściarz boksu olimpijskiego 2023 roku: Damian Durkacz.
2. Najbardziej perspektywiczny polski pięściarz boksu olimpijskiego 2023 roku: Bartłomiej Rośkowicz.
3. Najlepsza polska pięściarka boksu olimpijskiego 2023 roku: Julia Szeremeta.
4. Najbardziej perspektywiczna polska pięściarka boksu olimpijskiego 2023 roku: Wiktoria Rogalińska.
5. Najlepszy polski junior boksu olimpijskiego 2023 roku: Aleks Urbański.
6. Najlepsza polska juniorka boksu olimpijskiego 2023 roku: Kinga Krówka.
Nagrody cykliczne, nagroda specjalna
1. Nagroda specjalna im. Marka Cudka: dla Damiana Wrzesińskiego za charytatywną inicjatywę Ekipa Wrzosa.
Nagrody specjalne
1. Najlepszy polski kadet boksu olimpijskiego 2023 roku: Fabian Urbański.
2. Najlepsza polska kadetka boksu olimpijskiego 2023 roku: Zuzanna Gołębiewska.
KAPITUŁA
Przewodniczący kapituły: Marek Rugowski (PWR.net.pl).
Kapituła: Łukasz Banaśkiewicz (reprezentant kibiców), Kacper Bartosiak (TVP Sport), Jakub Biłuński (Bokser.org), Kacper Bogdanowicz (trener KS Promień Żary), Tomasz Delimat (Trzynasta Runda), Jarosław Drozd (PolskiBoks.pl), Ireneusz Fryszkowski (RingBlog.pl), Mateusz Fudala (TVP Sport), Mateusz Hencel (analityk SUPERBET), Piotr Jagiełło (TVP Sport), Hubert Kęska (pisarz), Cezary Kolasa (Przegląd Sportowy), Patryk Konieczny (były redaktor Boxing.pl), Konrad Kryk (Boks24.com.pl), Mateusz Kubiak (reprezentant kibiców), Aleksander Maciejowski (trener Global Boxing), Kamil Miloszewski (reprezentant kibiców), Tomasz Nowak (wRingu.net), Michał Olżyński (Boks24.com.pl), Przemysław Osiak (Przegląd Sportowy), Janusz Pindera (Rzeczpospolita), Grzegorz Proksa (trener kadry narodowej w boksie), „Ajtuj Szminka” (reprezentant kibiców), „Magomed Kazumedov” (reprezentant kibiców).
Marek Rugowski