"Rok 2019 był rokiem dość szczególnym dla polskiego sportu. Otóż w 1919 roku powołano do życia Polski Komitet Olimpijski. Dla każdego sportowca olimpiada to marzenie i cel ciężkiej pracy, wielu wyrzeczeń w życiu osobistym i rodzinnym, a zdobycie medalu to już wielki sukces życiowy. Aby to zrozumieć i odpowiednio docenić trzeba przeżyć, ale mamy w polskim języku takie słowo jak „empatia”, która niektórym ludziom „pozwala” odczuć wielkie poczucie sukcesu i docenić jego autora i autorów, bo przecież na taki sukces składa się przede wszystkim talent, ale i ciężka praca samego zawodnika jak i całego zespołu szkoleniowego, terapeutycznego, medycznego i jeszcze paru fachowców.
Takich uczestników Igrzysk Olimpijskich potem nazywa się Olimpijczykami, określa się ich jako majątek narodowy, zapraszani są do szkół i innych placówek jako osoby wybitne i co najmniej godne naśladowania.
To smutne, ale w Wałbrzychu ten obraz jest bardziej ponury. Przez wiele lat powojennej Polski doczekaliśmy się 32 Olimpijczyków, w tym dwóch Paraolimpijczyków. Nasi Olimpijczycy w dorobku mają 3 medale oraz jeden zdobyty na Paraolimpiadzie w 1980 roku. Kilkoro z nas już odeszło do przeszłości.
W ubiegłym roku minęło 100 LAT PKOL-u. My Olimpijczycy uczestniczyliśmy w wielu spotkaniach w Polsce i na Dolnym Śląsku, gdzie wypowiedziano o nas wiele ciepłych słów, gdzie zostaliśmy docenieni i gdzie dziękowano nam za ten sukces okupiony ciężką pracą i wieloma wyrzeczeniami. W Wałbrzychu ta rocznica przeszła w ciszy i zapomnieniu.
Nie byłem entuzjastą poprzedniego Prezydenta Wałbrzycha, zwłaszcza, że za jego rządów po 37 latach spektakularnych sukcesów, medali i rekordów, umarł w Wałbrzychu Sport Osób z Niepełnosprawnością Ruchową, ale nie sposób pominąć w tym miejscu faktu, że z okazji 90 lat PKOL-u w zamku Książ odbyła się uroczystość, z której pamiątka jest w domu na honorowym miejscu. Dziś już nie zdobywamy medali i nie przynosimy miastu takiego splendoru jak za lat świetności, ale uważam, że na pamięć i szacunek zapracowaliśmy sobie i tylko tego dziś oczekujemy.
Przy Prezydencie Wałbrzycha działa społeczna Rada Sportu – organ opiniodawczo-doradczy. Na przedostatnim posiedzeniu naszej Rady 4 września 2019 roku zapytałem w kuluarach: czy planowana jest jakaś uroczystość z okazji 100 lecia PKOl-u? W odpowiedzi usłyszałem: „nie, nic o tym nie wiemy”.
Czyli o zapomnieniu nie może być mowy, a zatem….
Eugeniusz Skarupa – srebrny medalista w podnoszeniu ciężarów na Paraolimpiadzie w Arnhem w roku 1980".