W Wałbrzychu i w Szczawnie Zdroju młodzi zawodnicy z całego kraju rywalizować będą przez najbliższych kilka dni w szachach, brydżu oraz warcabach. I właśnie dziś w Ratuszu rywalizację rozpoczęli miłośnicy warcabów stupolowych. Do zmagań przystąpiło 70 zawodników.
Warcaby to gra planszowa ukształtowana w XII wieku, najprawdopodobniej na południu Francji lub Hiszpanii.
Gra posiada wiele odmian, spośród których uważane za dyscyplinę sportową są jedynie warcaby polskie (międzynarodowe) nazywane też stupolowymi; grane na warcabnicy o rozmiarach 10×10 z użyciem „międzynarodowych zasad gry w warcaby”
Kolebką warcabów jest Egipt, gdzie 3000 lat p.n.e. znano grę planszową Senet, której twórcą miał być bóg Tot – bóg mądrości i twórcy pisma (hieroglifów). Według mitologii greckiej, podczas oblężenia Troi, Palamades wynalazł grę Petteia (kamyki), którą Rzymianie przekształcili w grę w rozbójników – Latrunculi.
Warcaby znane nam w dzisiejszej postaci powstały na Półwyspie Iberyjskim na przełomie XV i XVI wieku. Warcaby są dyscypliną sportową, w której rozgrywane są mistrzostwa różnych krajów, mistrzostwa kontynentów i świata. Organizacją skupiającą narodowe federacje warcabowe jest Światowa Federacja Warcabowa. W Polsce regularne rozgrywki warcabowe rozpoczęto w r. 1973. W 1975 roku odbyły się pierwsze drużynowe, a w 1977 roku indywidualne Mistrzostwa Polski. W 2004 powstał Polski Związek Warcabowy, zrzeszony w FJMD (World Draughts Federation).
Źródło: Wikipedia