W chwili obecnej straty spowodowane pożarem wyceniane są na kwotę około 550 tysięcy złotych, ale kwota ta może ulec powiększeniu, po dokładnym oczyszczeniu zamkowego poddasza. Do końca tego tygodnia poddasze powinno zostać uporządkowane na tyle, że możliwe będzie przeprowadzenie szczegółowej inspekcji w miejscach, które w chwili obecnej nie są dostępne. Dopiero po przeprowadzeniu taj inspekcji możliwe będzie ostateczne oszacowanie strat.
-Postanowiliśmy, że Samorząd Województwa wystąpi z propozycją pomocy w tym zdarzeniu, czy likwidacji skutków tego zdarzenia. Na dzisiejszym zarządzie postanowiliśmy wyasygnować kwotę 160 tysięcy na zabezpieczenie, czy na początek usuwania szkód w tym zamku - powiedział na początku konferencji Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Na temat podjętej przez Samorząd Województwa decyzji o przekazaniu środków na usuwanie skutków pożaru wypowiedział się również Jerzy Tutaj - Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego:
-Ta decyzja spowodowana jest tym, że w Strategii Województwa Dolnośląskiego w sposób trwały wskazano trzy zabytki - Lubiąż, Krzeszów i Książ jako największe zabytki Dolnego Śląska, które będzie wspierał Samorząd Województwa. To jest fundament decyzji, o której mówił Pan Marszałek.
Warto podkreślić, że pożar zamkowego dachu to był jeden z największych w ostatnich latach pożarów tego typu i tej klasy obiektu na terenie Powiatu Wałbrzyskiego. Pod uwagę trzeba tu wziąć również wielkość obiektu, jego charakter i status zabytku. Pożar udało się na szczęście bardzo szybko wykryć i zaalarmować straż pożarną, która w ciągu zaledwie ośmiu minut pojawiła się na miejscu zdarzenia, a to między innymi dzięki dogodnemu położeniu nowej jednostki. W samej akcji udział brało 93 strażaków i 41 pojazdów. Ważne, że pożar udało się opanować, zanim przedostał się na niższe kondygnacje, czy skrzydła boczne, co oczywiście spowodowałoby dużo większe straty.
Na temat zaistniałej sytuacji Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej powiedział:
- Chcę zwrócić uwagę na niezwykłość tej spontanicznej reakcji tysięcy ludzi, mieszkańców Wałbrzycha, Dolnego Śląska, Polski. Dzisiaj internet niezwykle dynamicznie i szeroko potrafi dotrzeć z taką informacją w błyskawicznym tempie. Wałbrzyszanie, Dolnoślązacy, Polacy poczuli się głęboko urażeni tą sytuacją, jaką mieliśmy kilka dni temu w związku z pożarem. Zainteresowanie jest również przykładem na to, jak wielką rolę odgrywa w identyfikowaniu się Dolnoślązaków z Dolnym Śląskiem, z tym regionem, Wałbrzyszan z Książem. Dowodzi tego jakie znaczenie ma Zamek Książ w budowaniu historii Dolnego Śląska i Polski na tym terenie. Pożar będący wynikiem zaniedbań firmy wykonującej kolejny etap wieloletniego, intensywnego procesu modernizacji, rewitalizacji, odbudowy Zamku Książ po zniszczeniach wojennych i powojennych - to nieszczęście chcielibyśmy jak najszybciej mieć za sobą. Rozpoczęliśmy prace zabezpieczające na okres zimowy.
Prezydent Wałbrzycha podziękował zarówno strażakom jak i innym osobom i firmom zaangażowanym w pomoc w bezpośrednie gaszenie pożaru i usuwanie jego skutków. Podziękował również Marszałkowi Województwa za przyznane środki i - za pośrednictwem mediów - Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które zadeklarowało przekazanie środków na naprawę szkód związanych z pożarem. Zamek był oczywiście ubezpieczony, więc jest to również droga do pozyskania środków na niezbędny remont. Pomoc obiecał też Urząd Rady Ministrów, wiele osób prywatnych i firm - między innymi z WSSE. W tym celu powstało specjalne subkonto, na którym przekazywane przez darczyńców środki będą gromadzone, w ramach akcji "Zamek w potrzebie" o której podczas konferencji mówił Mateusz Mykytyszyn - Prezes Fundacji Książnej Daisy von Pless. Zbiórka środków na odbudowę zamku stanowi jeden z głównych celów statutowych Fundacji.
O technicznych stronach zabezpieczenia i odbudowy zamkowego dachu mówił Krzysztof Urbański - Prezes Zamku Książ:
-Zaraz po zdarzeniu skupiliśmy się przede wszystkim na zabezpieczeniu zamku, tej części zniszczonej. Zamek jest w tej chwili zabezpieczony w pierwszym etapie. Została wyłożona folia. Na ten moment zamek jest zabezpieczony. W tej chwili trwa drugi etap prac zabezpieczających - sprzątamy. Będzie jeszcze trzeci etap, żeby oddzielić termicznie część otwartą od reszty zamku. Planujemy, żeby rozpoczęcie tej właściwej odbudowy zaczęło się w lutym przyszłego roku, żeby do 1 maja dach w części zniszczonej został odbudowany. Zrobiliśmy wszystko, żeby nasi turyści mogli jak najszybciej do nas wrócić. Od soboty zamek jest udostępniony dla turystów. Na razie pierwsze dwa piętra - te najcenniejsze, najciekawsze. Zrobimy wszystko, żeby również trzecie piętro zostało udostępnione turystom.
Co ważne - wszystkie zaplanowane imprezy odbędą się w Zamku bez zmian, ponieważ dwa pierwsze piętra są w pełni funkcjonalne i gotowe do eksploatacji.