Konferencję zaplanowano na 25 maja w Zamku Książ. Tematem przewodnim spotkania oraz piątkowej konferencji były i będą innowacje i postęp technologiczny w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego.
- Jest to już nasze szesnaste spotkanie, podczas których omawiamy postęp w medycynie, jaki następuje i z jakiego będziemy już niedługo korzystać – mówi prezydent Roman Szełemej. – W ciągu roku udaje nam się znaleźć od 2 do 10 dawców do przeszczepu serca. Z tego powodu jesteśmy jednym z lepszych punktów w kraju. W naszym szpitalu wykonujemy jednak dużo zabiegów ułatwiających życie pacjentom z problemami kardiologicznymi – dodaje prezydent.
Koszt wszczepienia rozrusznika pod serce w Stanach Zjednoczonych kosztuje około 100 tysięcy dolarów. W Polsce koszt wraz z opieką wynosi około 100 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę warunki, jakie tutaj występują, jest jednak olbrzymia różnica na korzyść pacjenta.
W Wałbrzychu z trzech typów zabiegów wykonuje się dwa rodzaje. Lekarze wraz z władzami miasta przygotowują się do wdrożenia trzeciego typu. Obecnie w zaawansowanym stopniu prowadzone są badania monitoringu, które w żaden sposób nie są niebezpieczne w pobliżu telefonów komórkowych. Zaawansowana technologia sprawia, że smartfony są w pełni wykorzystywane do kontrolowania pracy serca.
Ze względu na działanie, wyróżnia się kilka rodzajów stymulatorów serca. Jednym z nich jest ten, który ma na celu zapobieganie arytmii serca. Taki stymulator serca zaczyna działać w momencie, gdy występuje możliwość pojawienia się niebezpiecznego zjawiska. Inne mają pobudzać do pracy prawą komorę lub prawy przedsionek serca. Nowe technologie sprawią jednak, że według opinii lekarzy, w ciągu najbliższych pięciu lat może nastąpić rewolucja w tej dziedzinie medycyny.