Poniedziałek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 4964
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Wysokiej jakości staże i praktyki sposobem na bezrobocie młodych

Wtorek, 20 sierpnia 2013, 6:20
Autor: red
Kraj: Wysokiej jakości staże i praktyki sposobem na bezrobocie młodych
Fot. PAW
Bezrobocie wśród osób młodych jest na poziomie 27,4 proc. Jednocześnie, prawie 80 proc. pracodawców ma problemy z rekrutacją osób o odpowiednich kwalifikacjach. Inicjatywa firm zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Zarządzania Kadrami ma na celu zmianę tej sytuacji poprzez stworzenie zbioru norm i standardów przeprowadzania wysokiej jakości programów praktyk i staży w firmach. Bo jak podkreślają pracodawcy, staże i praktyki to najlepsza forma rekrutacji młodych ludzi i walki z ich bezrobociem.

Do września powstaną Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk, czyli zbiór norm i standardów dotyczący sposobu realizacji programów staży i praktyk w firmach. Założenia ram zostały poddane pod konsultacje społeczne, które potrwają do końca sierpnia.
– Naszym celem jest poprawa sytuacji młodych ludzi na rynku pracy, umożliwienie im płynnego przejścia z rynku edukacji na rynek pracy, a także zmniejszenie problemu niedopasowania kompetencyjnego, z którym podczas rekrutacji boryka się prawie 80 proc. pracodawców – komentuje Piotr Palikowski, prezes PSZK.

Inicjatywa ma zachęcić pracodawców do aktywnego angażowania się we współpracę biznesu z edukacją i organizowania przez firmy wysokiej jakości staży i praktyk, które są kluczem do efektywnego wejścia absolwentów na rynek pracy.

Przygotowanie do realizacji programu i rekrutacja; umowa; cele i treści edukacyjne; mentoring; czas trwania, wynagrodzenie i opieka socjalna; ocena programu – to elementy, z których powinny składać się wysokiej jakości staże i praktyki w firmach.
– Chociaż coraz większa liczba pracodawców realizuje programy praktyk i staży, to wciąż, znaczna ich część charakteryzuje się niską jakością i małym walorem edukacyjnym. Liczymy, że nasza inicjatywa zmieni tę tendencję oraz ułatwi młodym ludziom płynne przechodzenie z rynku edukacji na rynek pracy – dodaje Palikowski.

Inicjatywa firm zrzeszonych w PSZK jest odpowiedzią polskich pracodawców na apel Komisji Europejskiej, która obecnie prowadzi konsultacje w sprawie przyjęcia Europejskich Ram Jakości Staży.
– W Polsce praktyki zawodowe są już obowiązkowym elementem studiów wyższych. Jednak zarówno studenci, jak i pracodawcy podkreślają niewielki walor edukacyjny takich praktyk. Są zbyt krótkie i nie wymagają zaangażowania studenta przy realizacji obowiązków w przedsiębiorstwie. To czego potrzebujemy, to wysokiej jakości staży i praktyk, które pozwolą studentom na zdobycie bardzo konkretnych umiejętności poprzez udział w projektach i włączeniu ich w codzienne działania firm. Realizacja takich staży i praktyk wymaga bardzo dużego nakładu pracy po stronie przedsiębiorstw – zaangażowania opiekuna, przygotowaniu programu stażu, umożliwienia dostępu do zasobów firm – komentuje Anna Świebocka-Nerkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego w PARP.

Prace nad wysokiej jakości programami staży i praktyk PSZK rozpoczęło od badania ilościowego oraz analizy rozwiązań stosowanych przez pracodawców i ekspertów HR. Na podstawie konsultacji prowadzonych obecnie w gronie pracodawców, we wrześniu PSZK przedstawi projekt Polskich Ram Jakości Staży. Szczegółowe informacje na temat inicjatywy oraz formularz badawczy dla wszystkich zainteresowanych udziałem w konsultacjach można znaleźć na stronie: www.pszk.pl.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group