Wtorek, 17 grudnia
Imieniny: Łukasza, Łazarza
Czytających: 3291
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Czarny Bór: Wykład z historii

Niedziela, 15 grudnia 2024, 6:34
Autor: red
REGION, Czarny Bór: Wykład z historii
Fot. organizatorzy
Solidna dawka historii w czarnoborskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

43 lata temu, 13 grudnia 1981 r., w Polsce został wprowadzony stan wojenny.

Jego wprowadzenie miało na celu zdławienie opozycji demokratycznej i obronę komunistycznego reżimu w PRL. W związku z tą ważną datą w czarnoborskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku działającym przy Bibliotece + Centrum Kultury odbył się wykład
dr Waldemara Sęczyka (wieloletniego dyrektora III LO w Wałbrzychu, pracownika akademickiego, historyka specjalizującego się zwłaszcza w historii najnowszej).

Wykład dotyczył aspektów związanych z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego oraz najnowszej historii Polski. Jak mówią Słuchacze UTW to była niezwykle pouczająca i przejmująca lekcja historii, której przecież wszyscy byli naocznymi świadkami.

13 grudnia Polskie Radio i Telewizja Polska emitowały od rana wystąpienie przewodniczącego WRON gen. Wojciecha Jaruzelskiego, a na ulicach pojawiły się wojsko, milicja i czołgi. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono prawie 5 tys. osób; łącznie internowano 10 tys. osób. W dniu wprowadzenia stanu wojennego w różnych działaniach wzięło udział 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty, 9 tys. samochodów oraz kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe. 14 grudnia niezależnie od siebie rozpoczęły się strajki okupacyjne w wielu dużych zakładach przemysłowych i kopalniach. 16 grudnia, w trakcie pacyfikacji kopalni „Wujek”, funkcjonariusze ZOMO zastrzelili 9 górników. Na podstawie dekretu o stanie wojennym zawieszono podstawowe prawa i wolności obywatelskie, wprowadzono tryb doraźny w sądach, zakazano strajków, demonstracji, milicja i wojsko mogły każdego legitymować i przeszukiwać. Wprowadzono godzinę milicyjną, a na wyjazdy poza miejsce zamieszkania potrzebna była przepustka. Korespondencja podlegała oficjalnej cenzurze, wyłączono telefony, uniemożliwiając m.in. wzywanie pogotowia ratunkowego i straży pożarnej. Większość najważniejszych instytucji i zakładów pracy została zmilitaryzowana i była kierowana przez ponad 8 tys. komisarzy wojskowych. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a 22 lipca 1983 roku odwołany.

Twoja reakcja na artykuł?

4
36%
Cieszy
1
9%
Hahaha
4
36%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
18%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group