Głównym celem tej unikatowej wystawy jest zachowanie od zapomnienia ludzkich historii, oraz przełamanie tematu swego rodzaju tabu - służby w Wehrmachcie, którą w czasie II wojny światowej odbywały między innymi osoby, które po zakończeniu wojny mieszkały na terenie Polski. Wystawa stanowi wyjątkową lekcję historii, zwłaszcza dla młodego pokolenia, które z biegiem lat ma coraz mniejsze szanse na bezpośredni kontakt z osobami, które przeżyły wojnę.
Wystawa powstała dzięki relacjom blisko 50 osób z Górnego Śląska, Pomorza, Warmii i Mazur. Osoby te często dopiero po kilkudziesięciu latach milczenia zdecydowały się opowiedzieć o swoich przeżyciach. Historie naocznych świadków wojennych i powojennych wydarzeń uzupełniają opowieści ich bliskich - rodzeństwa, dzieci czy wnuków. W tym miejscu warto podkreślić, że wielu spośród członków rodzin przez długie lata nie miało pojęcia o przeszłości i przeżyciach swoich dziadków czy ojców.
Wystawa składa się z kilku modułów. Są to: „Korzenie”, „Wojna się zaczyna”, „Wehrmacht i wojna totalna”, „Rany i rekonwalescencja”, „Z niemieckiego do polskiego wojska”, „Końce wojny i powroty”, „Życie w Polsce ludowej. Między milczeniem a życiem codziennym”, „Tabu i polityka, zapomnienie i upamiętnienie”. Wystawę można oglądać na terenie Zespołu Pałacowo-Hotelowego Jedlinka w Jedlinie-Zdroju do 15 lipca br.