Czwartek, 2 stycznia
Imieniny: Izydora, Makarego
Czytających: 4730
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wiele spraw, mało konkretów

Czwartek, 27 września 2012, 17:23
Aktualizacja: Piątek, 28 września 2012, 12:20
Autor: PAW
Wałbrzych: Wiele spraw, mało konkretów
Fot. PAW
Sesja Rady Miasta Wałbrzycha była wyjątkowo długa. Radni spierali się czasem w mało istotnych kwestiach, a czasem ponosiły ich emocje.

Najpierw nastąpiło uroczyste wręczenie nadania okucia do odznaczenia „Gwiazda Afganistanu” Przemysławowi Kapuścińskiemu. Jednak sam odznaczony nie mógł odebrać nagrody i zrobiła to za niego matka.

Później prezydent Roman Szełemej odniósł się po raz kolejny do sprawy odzyskania przez Wałbrzych statusu miasta na prawach powiatu.
- Obecnie powstał nowy problem dotyczący przyszłości wydziału komunikacji, który obecnie znajduje się w Starostwie Powiatowym oraz Powiatowego Urzędu Pracy. Nam zależy, by te jednostki zostały przeniesione do nas - mówi Szełemej.

Na razie nie wiadomo jednak, czy dojdzie do takiej sytuacji, bowiem ostatecznych decyzji w tych kwestiach Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji jeszcze nie podjęło.
- Większość osób z powiatu wałbrzyskiego pracuje w Wałbrzychu i dlatego uważam, że przejęcie zadań PUP-u przez Gminę Wałbrzych jest jak najbardziej zasadne – uważa Szełemej.

Podczas sesji poruszony został również problem braku w Wałbrzychu centrum przesiadkowego dla autobusów. Jak wyjaśnił prezydent Szełemej, istnieje opcja, by takie centrum przesiadkowe dla autobusów komunikacji miejskiej oraz dalekobieżnej plus dla Kolei Aglomeracyjnej powstało w centrum miasta w miejscu, gdzie miała powstać Galeria Magnolia.
- Fundusz Octava, który jest właścicielem tego terenu obiecał, że rozpocznie budowę centrum przesiadkowego w tym miejscu, jeśli tylko Polskie Linie Kolejowe zaczną realizować w tym miejscu Kolei Aglomeracyjną – mówi Roman Szełemej. – Jednak dogadania się z PLK nie będzie prostym zadaniem.

Radni podjęli uchwałę, by przekazać prezydentowi miasta uprawnienia do złożenia wniosku o dofinansowanie termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ogłosił właśnie nową edycję programu i Wałbrzych chce złożyć wnisoki o środki z tego funduszu (chodzi m.in. o termomodernizację budynków szkolnych).

Wiele emocji wzbudziły trzy uchwały, mianowicie: uchwała w sprawie wystąpienia Gminy Wałbrzych ze spółki pod firmą Wałbrzyski Rynek Hurtowy S. A. z siedzibą w Wałbrzychu, uchwała w sprawie wystąpienia Gminy Wałbrzych ze spółki pod firmą Park Przemysłowy w Wałbrzychu Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Wałbrzychu oraz uchwała w sprawie wystąpienia Gminy Wałbrzych ze spółki pod firmą Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S. A. z siedzibą w Wałbrzychu. Radna Alicja Rosiak oraz radny Cezary Kuriata chcieli za wszelką cenę dowiedzieć się, co skłoniło Gminę i prezydenta do podjęcia takich kroków. Radni opozycyjni dopytywali o zasadność takich poczynań, ale odpowiedzi ze strony miejskich urzędników oraz prezydenta Szełemeja nie usatysfakcjonowały zwłaszcza Alicji Rosiak, która nie kryła oburzenia postawą prezydenta.

Radni zgodzili się, by tytuł „Zasłużony dla miasta Wałbrzycha” trafił pośmiertnie do wałbrzyskiego poety Mariana Jachimowicza.

Komisja rewizyjna Rady Miasta uznała natomiast, że skarga Bogdana Walczaka na działalność prezydenta Romana Szełemeja, jest bezzasadna.
- Mieszkaniec Wałbrzycha w skardze poruszył bardzo wiele kwestii. Uznaliśmy, że te zarzuty wobec prezydenta Wałbrzycha są bezzasadne, a prezydent działał zgodnie z prawem – mówi Renata Wierzbicka, przewodnicząca komisji rewizyjnej.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group