Tym razem wzięło w nim udział aż 11 szkół. Jak mówi Danuta Płoszaj, doradca metodyczny w zakresie nauczania historii i WOS oraz główna organizator konkursu, tegoroczni uczestnicy postawili poprzeczkę naprawdę wysoko. Do zdobycia było łącznie 50 punktów, jednak wielu osobom udało się uzyskać wynik powyżej 40. Sami zainteresowani twierdzą natomiast, że pytania wcale nie były aż tak trudne.
- Konkurs był o starożytności. Naszym zadaniem było przypisać nazwy do zdjęć, odpowiedzieć prawda czy fałsz – wymienia Dominik Lewczuk, jeden z uczestników. - A zdecydowaliśmy się wziąć w nim udział, ponieważ bardzo lubimy historię – wyjaśnia.
- Nasz nauczyciel tak fajnie tłumaczy, że to naprawdę wciąga – dodaje jego kolega Adrian Gorgól.
- Zawody cieszyły się bardzo dużą popularnością, co widać po frekwencji – mówi Jadwiga Spera, nauczyciel historii. – Ze względu na to, że rywalizacja odbywała się na różnym poziomie, organizatorom ciężko było ułożyć pytania odpowiednie zarówno dla pierwszo jak i trzecioklasistów – dodaje. – Jednak poziom wiedzy i umiejętność posługiwania się nią był tak wysoki, że o miejsce 3. walczyło aż pięć osób w dogrywce – wyjaśnia pani Jadwiga.
Ostatecznie jury po burzliwej dyskusji, przyznało exe quo dwa czwarte miejsca. Zajęli je: Szymon Sokołowski z Gimnazjum Nr 5 i Adam Korzecki z Gimnazjum Nr 9. Z tej szkoły pochodzi też zdobywczyni pierwszego miejsca – Dagmara Grad i trzeciego – Natalia Bujak. Drugą lokatę zajął Dawid Miciołek z Gimnazjum Nr 2 w Strzegomiu.
W klasyfikacji szkół wyróżnienie otrzymało Gimnazjum Nr 2 w Wałbrzychu za najwyższą łączną liczbę zdobytych punktów, a także Gimnazjum Nr 2 w Strzegomiu i Gimnazjum Nr 7 w Wałbrzychu.