Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3229
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzyszanie wsparli protest Rodziców Osób Niepełnosprawnych

Sobota, 5 maja 2018, 14:38
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 maja 2018, 9:51
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Wałbrzyszanie wsparli protest Rodziców Osób Niepełnosprawnych
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj na Piaskowej Górze odbyła się akcja mająca na celu okazanie solidarności i wsparcia dla protestujących w Sejmie Rodziców Osób Niepełnosprawnych i dla wszystkich tych, którzy walczą o godne życie.

Organizatorką akcji była Marta Wosak. Data wałbrzyskiego protestu została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ 5 maja przypada Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Podczas wałbrzyskiej akcji protestacyjnej padły żądania, aby Polska była solidarna, sprawiedliwa, aby wszyscy byli traktowani z szacunkiem i godnością, aby skończył się czas pogardzania i upokarzania obywateli przez władzę. Nie zabrakło też wielu głosów wyraźnego sprzeciwu przeciwko głodowym świadczeniom oraz brakowi środków na leczenie i rehabilitację osób niepełnosprawnych.

- W dzisiejszym dniu łączymy się ze strajkującymi rodzicami i opiekunami, którzy od 18 dni są w Sejmie. W ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet od pierwszych godzin protestu w Sejmie organizowane jest wsparcie. Kobiety, które na co dzień walczą o swoje prawa, zdecydowały się wesprzeć wszelką mocą, wszelkimi możliwymi środkami rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych ze wszystkich grup. Tak powstał Społeczny Komitet Rodziców i Opiekunów Dzieci i Dorosłych z Niepełnosprawnością #Jesteśmy!. Niepełnosprawni dorośli to grupa osób, które najdotkliwiej odczuwają nierówności w finansowaniu i wsparciu społecznym ze strony rządu. Chcemy gdzie tylko się da głośno mówić o tym, że w tej chwili osoby z niepełnosprawnościami, ich rodzice i opiekunowie doświadczają społecznego wykluczenia. Chcemy wszyscy stanąć w ich obronie i ich wspierać tak jak możemy. Sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce nie jest dobra. W tej chwili rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych walczą o byt, walczą o godność dla swoich podopiecznych. Dla nas jest to sprawa niezwykle istotna - powiedziała Marta Wosak.

Podczas akcji zbierane były podpisy pod postulatami wysuniętymi przez Społeczny Komitet Rodziców i Opiekunów Dzieci i Dorosłych z Niepełnosprawnością #Jesteśmy!, który powstał po to, aby wspierać walkę osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów o godne życie. Wśród postulatów, które zdaniem postulujących powinny przerodzić się w ustawę znalazły się rozwiązania dotyczące osób z niepełnosprawnością i rozwiązania dla rodziców i opiekunów dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością.

Wśród postulatów dotyczących osób z niepełnosprawnością znalazły się między innymi: oddzielenie świadczeń z tytułu niepełnosprawności od świadczeń socjalnych, podwyższenie kwoty renty socjalnej do równowartości minimum socjalnego, ustanowienie zróżnicowanych kwot zasiłku pielęgnacyjnego na poziomie kompensującym niesamodzielność w zależności od faktycznego jej stopnia, waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego i świadczenia pielęgnacyjnego, zrównanie wsparcia dla osób z niepełnosprawnością nabytą, prawo do aktywności zawodowej, wykluczającej dyskryminację i stereotypy, prawo do samodzielnego zamieszkania w warunkach uwzględniających szczególne potrzeby i ograniczenia wynikające z niepełnosprawności, dodatek mieszkaniowy, usprawnienie systemu finansowania likwidacji barier architektonicznych, komunikacyjnych, pozyskiwania wyrobów medycznych, leków podtrzymujących życie, sprzętu ortopedycznego, rehabilitacyjnego i środków pomocniczych, kontynuacja terapii rozpoczętej w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka również w wieku szkolnym i po osiągnięciu dorosłości, zagwarantowanie co najmniej jednego w roku kalendarzowym bezpłatnego turnusu terapeutycznego dla osób ze wskazaniami czy utworzenie sieci niewielkich placówek, funkcjonujących na poziomie lokalnym, w tym świetlic środowiskowych, domów dziennego pobytu, mieszkań chronionych dostępnych dla wszystkich chętnych.

W odniesieniu do rodziców i opiekunów dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością pojawiły się następujące postulaty: pomoc opiekunom osób z niepełnosprawnością niezależna od dochodów, zniesienie zakazu pracy zarobkowej dla osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne w związku ze sprawowaniem opieki długoterminowej, program wsparcia całych rodzin – zapewnienie najbliższym członkom rodziny (rodzicom, opiekunom, rodzeństwu) nieodpłatnej pomocy psychologicznej, poradnictwa w zakresie opieki, opieka wytchnieniowa, ujednolicenie systemu świadczeń pieniężnych należnych opiekunom, również tym pobierającym emeryturę EWK, prawo do świadczenia pielęgnacyjnego dla każdego faktycznego opiekuna, niezależnie od wieku podopiecznego, stałe odprowadzanie składek emerytalno-rentowych od świadczenia pielęgnacyjnego, wydłużenie okresu zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki dla opiekunów pozostających w stosunku pracy do okresu określonego wskazaniem lekarskim, naliczanie okresu opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością do stażu pracy wliczanego do emerytury, dodatkowy urlop związany z koniecznością rehabilitacji podopiecznego i dodatkowy odpłatny urlopu dla pracujących opiekunów osób z niepełnosprawnością.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group