Celem programu jest zmniejszenie umieralności okołoporodowej noworodków poprzez działania poprawiające jakość opieki okołoporodowej. Projekt obejmuje badanie USG przezciemiączkowe oraz badanie echokardiograficzne serca. USG przezciemiączkowe to podstawowa metoda obrazowania mózgu i struktur okołomózgowych u niemowląt, pozwalająca na ocenę ośrodkowego układu nerwowego. Badanie wykonuje się po urodzeniu. Jest przydatnym narzędziem diagnostycznym pozwalającym w sposób szybki, prosty i bezpieczny rozpoznać nieprawidłowości o charakterze wad wrodzonych ośrodkowego układu nerwowego, jak i wad wtórnych powstałych w wyniku niedotlenienia czy infekcji płodu. Badanie echokardiograficzne serca polega na dokładnym oglądaniu i ocenie mięśnia sercowego. Jest ono całkowicie nieinwazyjne i pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie zarówno nieprawidłowości pod względem budowy, jak i funkcji elementów serca i naczyń. Ze względu na tak duże możliwości badania echokardiograficznego jest ono wykonywane jako pierwsze przy podejrzeniu wady serca u noworodka.
- Stworzyliśmy program perinatologiczny po to, aby poprawić opiekę okołoporodową. Projekt jest uzupełnieniem wykonywanych w szpitalach badań. Dotyczy USG przezciemiączkowego oraz badania echokardiograficznego serca. Są to szybkie i bezpieczne narzędzia diagnostyczne pozwalające na wykrycie wad wrodzonych ośrodkowego układu nerwowego oraz nieprawidłowości pod kątem budowy i funkcji serca. Poszerzamy badania diagnostyczne skierowane do noworodków poprzez objęcie opieką wszystkich noworodków urodzonych w szpitalach marszałkowskich. Chcemy, aby mali Dolnoślązacy mogli być szybko, sprawnie i kompleksowo diagnozowani – komentuje Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego
Program perinatologiczny realizowany jest przez podmioty marszałkowskie posiadające oddziały ginekologiczno-położnicze i neonatologiczne.
Realizatorzy projektu:
Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego w Wałbrzychu – Lider projektu
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy
Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej
Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego
Specjalistyczny Szpital im. dr A. Sokołowskiego
- Nasz szpital realizuje Program Perinatologiczny. Odbiorcami są dzieci nowo narodzone w Szpitalu Specjalistycznym im. A. Falkiewicza we Wrocławiu, przebywające w Oddziale Neonatologicznym oraz te, które pojawią się z rodzicami w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej w Poradni Neonatologicznej. Badaniem może zostać objęty noworodek. Ważnym aspektem kwalifikacji jest brak wskazań do wykonania badania USG przezciemiączkowego, kwalifikowane do badania profilaktycznego są potencjalnie dzieci zdrowe. W szpitalu planujemy wykonać w ramach projektu 100 badań miesięcznie w okresie od stycznia do czerwca 2021, co łącznie daje sumę 600 przebadanych noworodków – mówi Paweł Błasiak, dyrektor Szpitala Specjalistycznego m. A. Falkiewicza we Wrocławiu.