Wałbrzyski Budżet Obywatelski, nazywany wcześniej Budżetem Partycypacyjnym to projekt, który jest realizowany od 2012 roku. W ramach tego projektu mieszkańcy decydują o tym, na jakie cele wydana zostanie część środków z miejskiego budżetu. Na zgłaszane przez mieszkańców projekty przeznaczone były spore sumy - nawet 5 000 000 złotych. Wśród zgłaszanych i zrealizowanych w ramach Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego projektów znalazły się między innymi siłownie terenowe, place zabaw, skwery, boiska, monitoring, chodniki czy parkingi.
W planowanym na 2020 rok Wałbrzyskim Budżecie Obywatelskim znajdą się pewne zmiany w stosunku do zasad obowiązujących w latach poprzednich. Główną różnicą jest to, że nie będzie głosowania nad projektami lokalnymi. Do tej pory mieszkańcy zgłaszali i głosowali na projekty ogólnomiejskie i lokalne, gdzie na każdą dzielnicę, w zależności od ilości mieszkańców, przeznaczona była dana kwota. To powodowało, że największe środki trafiały do największych dzielnic Wałbrzycha: Podzamcza i Piaskowej Góry. W bieżącej edycji WBO nie będzie już takiego podziału, a mieszkańcy będą mogli zgłaszać projekty w dowolnej lokalizacji. Na projekty zarezerwowano kwotę 3 100 000 złotych. Zrealizowanych zostanie pięć projektów. Wartość pojedynczego projektu nie może przekroczyć kwoty 620 000 złotych.
Harmonogram prac związanych z Wałbrzyskim Budżetem Obywatelskim na rok 2020 wygląda następująco: do 12 kwietnia odbywać się będą spotkania informacyjne z mieszkańcami naszego miasta w poszczególnych dzielnicach. Projekty zadań będzie można zgłaszać od 10 kwietnia do 10 maja. Od 15 maja do 15 lipca trwać będzie ocena formalna i merytoryczna zgłoszonych projektów zadań, a od 16 lipca do 30 sierpnia analiza projektów i rozpatrywanie ewentualnych odwołań przez zespół opiniujący. Od 1 do 30 września będzie trwało głosowanie nad projektami zadań, a wyniki głosowania podane zostaną 25 października. Do 5 listopada zwycięskie projekty zadań muszą zostać zgłoszone do projektu uchwały budżetowej na rok 2020. Głosowanie będzie się odbywało wyłącznie przez internet. Jeżeli ktoś nie posiada dostępu do internetu, będzie mógł przyjść do jednego z wyznaczonych przez Urząd Miasta punktów, gdzie będzie mógł skorzystać z komputera i oddać swój głos na wybrany projekt.