Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od lat. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność").
W kategorii województw przewodzi mazowieckie, a dolnośląskie w gronie 16 województw zajmuje 6. lokatę. W kategorii miast wojewódzkich prowadzi Warszawa, a Wrocław zajął 3. miejsce.
Prymat wśród miast na prawach powiatu należy do Sopotu. Wałbrzych w gronie 48 miast zajmuje dość dalekie 40. miejsce, co oznacza spadek o 4 pozycje w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem "Wspólnoty". Zamożność per capita w roku 2019 w Wałbrzychu wyniosła 4280,83 zł.
Patrząc na ranking powiatów, to na czele powiat człuchowski w województwie pomorskim, a nasz mały powiat wałbrzyski zajął 271. miejsce, co w porównaniu z poprzednim notowaniem, oznacza spadek z pozycji 264. na 314 sklasyfikowane powiaty.
W kategorii miasta inne na 35. miejscu znalazło się uzdrowiskowe Szczawno-Zdrój i to oznacza spory skok w klasyfikacji, bowiem w roku ubiegłym Szczawno było notowane na 71. miejscu. Mieroszów zanotował spadek o 7 pozycji - ze 169. na 176. w roku 2019. W rankungu "Wspólnoty" bardzo znaczący spadek zanotowała Jedlina-Zdrój, która jest obecnie na 363. miejscu, a była w ubiegłym roku na pozycji 255. Na pozycji 585. została sklasyfikowana Głuszyca, co oznacza awans o 5 miejsc. Sytuacja nie do pozazdroszczenia w Boguszowie-Gorcach, który okupuje 607. pozycję i oznacza to duży spadek z lokaty 441. za rok 2018. Taka sytuacja wynika z faktu, że w rubryce - zamożność per capita - widnieje informacja "brak danych".
Gminy wiejskie dotyczą 3 samorządów z powiatu wałbrzyskiego i tu od lat najlepiej prezentuje się Czarny Bór, który został tym razem sklasyfikowany na 254. pozycji i spadł w rankingu z lokaty 200. Cieszy poprawiona pozycja gminy Walim. Obecnie jest to lokata 458, a było o 13 pozycji gorzej. Wreszcie na 1459. miejscu znalazły się Stare Bogaczowice (spadek z pozycji 1234. w porównaniu z poprzednim notowaniem). Sklasyfikowano 1537 gmin wiejskich.