Wtorek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 5247
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzych nieoczywisty

Poniedziałek, 8 stycznia 2024, 12:39
Aktualizacja: 14:21
Autor: red
Wałbrzych: Wałbrzych nieoczywisty
Fot. organizatorzy
Z ogromną przyjemnością pragniemy zaprosić na wernisaż wystawy członków Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK Ziemi Wałbrzyskiej, łączącej zdjęcia z projektów „Wałbrzych Nieoczywisty” i „Ocalić od Zapomnienia”. Wystawa odbędzie się 12 stycznia o godzinie 17:00 w Galerii pod Atlantami.

WAŁBRZYCH NIEOCZYWISTY

Wałbrzych, pozornie jest miastem, jak wiele innych, czy to na Dolnym Śląsku, czy też w innych regionach kraju. Ale gdy przyjrzeć się nieco dokładniej jego położeniu, historii, specyfice, jako ważnego niegdyś ośrodka przemysłowego, będziemy skłonni zweryfikować nasz wcześniejszy pogląd.

Nadamy temu miastu miano ciekawego, nietuzinkowego i pełnego tajemnic. Z każdego miejsca bowiem przemawia do mieszkańców i zwiedzających piękno przyrody, skomplikowana historia, echo dawnych czasów, odbija się od starych murów, szpetnych zaułków, utopionych w ciszy i zadumie uliczek oraz dróg, które to wychodzące z miasta wiodą nas często w urocze pasma Gór Wałbrzyskich, czy Kamiennych. Oryginalność Wałbrzycha przyciąga jak magnes turystów, a wśród nich również artystyczne dusze w poszukiwaniu weny, natchnienia, czyli artystycznego polotu. Fotografów polujących na niesamowite efekty współdziałania uroków pleneru ze światłem oraz własnym pomysłem tego jedynego ujęcia, w celu uzyskania niepowtarzalnych kadrów – trofeów, które są możliwe przede wszystkim w takich okolicznościach przyrody i terenu jak Wałbrzych i jego okolice.

Niniejsza wystawa jest na to najlepszym dowodem, jak miejsce fotografowania splata się w udaną całość z innymi czynnikami, począwszy od bogactwa natury, klimatu i magii miejsca, unikatowości krajobrazu, a skończywszy na indywidualnych cechach talentu fotografującego. Sentymentalnie wybrzmiewające na zdjęciach tradycje górnicze miasta, minimalistycznie ujęte epizody krajobrazu, piękne efekty zjawisk przyrodniczych na tle niepowtarzalnych widoków Ziemi Dolnośląskiej, czy też miejskie zaułki uśpione w mroku, to tylko namiastka tego, do czego Wałbrzych inspiruje poprzez oko
obiektywu. Zapraszam do rozkoszowania się kolejnymi kadrami, czy to ze łzą w oku, czy uśmiechem na ustach, a może z zadumą nad nieubłaganym upływem czasu? Wszystkie te refleksje i wrażenia pozwolą się Państwu wzbogacić duchowo i uwrażliwić na piękno, które jest wszędzie. Trzeba je tylko poszukać i udostępnić innym.

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Wałbrzyska Fabryka Porcelany „Krzysztof” sięga swoją historią do początków XIX w., jako firma założona przez niemieckiego przedsiębiorcę Carla Kristera. Przeżywała swoją świetność na przestrzeni prawie 200 lat, w różnych czasach i rzeczywistości gospodarczej, zarówno Niemiec jaki i Polski. Porcelana tam produkowana zaspokajała nawet najbardziej wyszukane gusta odbiorców niemal z całego świata. Decyzja o zamknięciu tej historycznej fabryki poruszyła nas
– fotografów do głębi, a zarazem zainspirowała do upamiętnienia tego miejsca, a także piękna zawartego w formach, wzorach i zdobieniach powstających tam przez dwa wieki porcelanowych „dzieł sztuki”. Jesteśmy wdzięczni Panu Dyrektorowi Porcelany „Krzysztof” za wydanie zezwolenie na wejście i wykonanie dokumentacji zdjęciowej. Był to spontaniczny plener z udziałem Barbary Ziółkowskiej, Elżbiety Kajner, Lucyny Śmigielskiej, Alka Ziółkowskiego, Piotra Sadoczyńskiego, Kazimierza Szymeli oraz Wojciecha Stańczaka. Celem naszym stało się pokazanie pewniej ilości –
niestety niedużej – pamiątkowych już produktów oraz infrastruktury procesu produkcji w możliwie najszerszym spektrum. Na ile nam się to udało pozostawiamy Państwa ocenie podczas wernisażu wystawy, na który serdecznie zapraszamy.

Jadwiga Łozińska

Twoja reakcja na artykuł?

12
55%
Cieszy
2
9%
Hahaha
1
5%
Nudzi
1
5%
Smuci
2
9%
Złości
4
18%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group