Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3125
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzych na 62. miejscu w Polsce

Wtorek, 23 lipca 2013, 12:25
Autor: opr. PAW
Wałbrzych: Wałbrzych na 62. miejscu w Polsce
Fot. red
Miesięcznik „Wspólnota” opublikował, jak co roku, ranking zamożności województw, powiatów, miast i gmin wiejskich za rok 2012.

Rankingi „Wspólnoty” to opracowywane przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia wszystkich samorządów analizowane na podstawie obiektywnych danych z GUS pod kątek kilku aspektów. Każdy z nich to odrębny ranking.

Ponieważ są opracowywane na bazie zestandaryzowanych, obiektywnych wskaźników często są wykorzystywane przez same samorządy do przygotowywania opracowań porównawczych wykorzystywanych np. na sesjach rad.

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Podobnie jak w zeszłym roku pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie tak intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd w rankingu. Jest to awans chwilowy (incydentalny) i nie mający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło rankingu („zamożność”).

Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęto składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwanym w janosikowym.

Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i wojewódzkie nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków.

Skorygowane w ten sposób dochody podzielono przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

www.wspolnota.org.pl

W kategorii województw Dolny Śląsk zajął 1. miejsce w kraju. W kategorii miast wojewódzkich Wrocław znalazł się na 2. miejscu pod względem zamożności.

W kategorii powiatów, powiat wałbrzyski został sklasyfikowany na 230. miejscu na 314 powiatów. Nie jest to więc wynik olśniewający.

W kategorii miast powiatowych, Wałbrzych znalazł się na 62. miejscu w gronie 268 miast o takim statucie. Nie jest to więc wynik zły, zważywszy, że rok wcześniej Wałbrzych był sklasyfikowany na 78. pozycji.

W kategorii miast bez praw powiatowych, nasze gminy zajmowały następujące lokaty: 70 – Szczawno Zdrój, 135 – Mieroszów, 303 – Jedlina Zdrój, 516 – Boguszów-Gorce, 535 – Głuszyca. Łącznie uwzględniono 575 miast. O ile pozycje Szczawna Zdroju, Mieroszowa mogą cieszyć, o tyle bardzo niskie pozycje Boguszowa-Gorc i Głuszycy dają wiele do myślenia.

W kategorii gmin wiejskich na 199. miejscu sklasyfikowany jest Czarny Bór. Walim zajął 1463. lokatę, a na pozycji 1490. umieszczono Stare Bogaczowice. Łącznie sklasyfikowano 1571 gmin wiejskich. Wynika więc z rankingu, że gmina Czarny Bór wypada bardzo dobrze, natomiast pozycje Walimia i Starych Bogaczowic są dalekie od ideału.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group