Stwierdzono, że Rada powstała po to, by tchnąć życie w ten bezprecedensowy na skalę europejską, projekt kulturalny. Będzie to unikalne na skalę europejską miejsce życia kulturalnego, artystycznego, miejsce mieszania się pomysłów filharmonii, teatru, muzeum, wydarzeń i zjawisk społecznych.
Rada ma charakter otwarty. W zasadzie każdy, kto ma pomysły dotyczące działalności Starej Kopalni, może zgłosić swój akces i wziąć udział w działaniach Rady. Powstała także strona internetowa, na której prezentowane są działania, projekty i wizualizacje.
Członkowie Rady zwracają się również do wałbrzyszan o zgłaszanie własnych pomysłów na zagospodarowanie Starej Kopalni. Można to zrobić na stronie: www.starakopalnia.pl . Każda propozycja jest dobra, ponieważ może zawierać choćby pierwiastek genialnego rozwiązania. Dlatego też, przyłączamy się do apelu doktora Szełemeja i dodajemy: wymyślajmy, podpowiadajmy, wysyłajmy.
Ale uwaga, szanowni państwo! Nie idziemy w tanią komercję. Jak usłyszeliśmy w trakcie spotkania: „…w Starej Kopalni nie będzie Disneylandu”.
Docelowo obiekt ma się utrzymać samodzielnie lub korzystać z niewielkiej pomocy gminy, ale nie za cenę niskiej jakości oferty kulturalnej.
Ogólne kierunki działania wytyczają utworzone niedawno zespoły:
Zespół Techniczny - Kazimierz Szewczyk, Grzegorz Zalewski, Barbara Obelinda, Bogdan Kowacki, Zbigniew Prażmowski, Radek Markowski, Jacek Roman Radomski
Zespół Kulturalny - Danuta Marosz, Józef Wiłkomirski, Łukasz Hoppe, Zenon Matuszko, Zbigniew Prażmowski, Stanisław Zydlik, Alicja Młodecka, Robert Wróbel, Marek Stadnicki, Violetta Kasiborska, Zofia Sikora, Joanna Kakuba
Zespół organizacyjno-menadżerski - Mirosław Greber, Jerzy Mazur, Jerzy Kosmaty, Danuta Marosz, Jarosław Buzarewicz
Zespół Górniczy - Arkadiusz Simm, Grzegorz Zalewski, Krystyn Haas, Sławomir Kaczmarek, Kazimierz Szewczyk, Stanisław Zydlik
Zespół dziedzictwa wielokulturowego - Sabina Chrapek, Martin Reichert, Tadeusz Skrężyna, Zygmunt Panfil, Bogdan Król, Eliza Furmanek.
Do chwili uroczystego otwarcia Starej Kopalni w nowym wcieleniu upłynie jeszcze trochę czasu. Nie znaczy to jednak, że teraz nic się tam nie dzieje. Jakiś czas temu miały tam miejsce koncerty i projekcje filmów i spektakl teatralny.
Obecnie można oglądać unikalną wystawę polskiego plakatu filmowego oraz prezentację historii i teraźniejszości Lewarde – miejscowości silnie związanej z polskimi górnikami. We wrześniu czeka nas kilka kolejnych wydarzeń, między innymi Traviata Giuseppe Verdiego.