- Wykonany został most nad Pełcznicą, który od pewnego czasu był zamknięty, co wyraźnie utrudniało funkcjonowanie strefy aktywności gospodarczej, czyli miejsca po byłej spółdzielni mleczarskiej. Tam pracuje w małych i średnich przedsiębiorstwach ponad 200 osób. To był jeden z powodów, dla którego zdecydowaliśmy się na ten głęboki remont i przebudowę. Poza tym wzdłuż Pełcznicy po obu stronach są działki inwestycyjne, które zostały już sprzedane inwestorom. Brak wygodnego połączenia komunikacyjnego istotnie obniżał atrakcyjność tych miejsc. W najbliższym czasie jeszcze będzie od nas nabywał działkę Ronal, który będzie powiększał swoje zakłady. Ten czynnik gospodarczy jest bardzo ważny, ale jest to również ważne z punktu widzenia transportu publicznego, dlatego, że z pieniędzy unijnych i naszych ZITowskich, realizujemy projekt rewitalizacji Dworca Szczawienko. Będziemy chcieli odbudować ten dworzec i zbudować tam parking i cały projekt, który nosi nazwę "Parkuj i jedź". Z założenia tą trasą, czyli ulicą Gagarina i Lelewela, mieszkańcy Podzamcza, Piaskowej Góry, Szczawienka najkrótszą, wygodną trasą dojadą do Dworca Szczawienko i jeśli zechcą jechać do Wrocławia, Jeleniej Góry czy nawet do Świdnicy, będą korzystać raczej z pociągu niż z autobusu. Stąd projekt "Parkuj i jedź" w ramach niskoemisyjnych projektów Wałbrzycha zyskał szansę na dofinansowanie unijne. Na ulicy Gagarina i Lelewela zlokalizowane są zatoki autobusowe, ponieważ wraz z oddaniem do użytku ostatniego odcinka przy ulicy Wrocławskiej, uruchomimy okrężną linię autobusową - Podzamcze - Dworzec Szczawienko - Piaskowa Góra, która będzie zachęcać mieszkańców do korzystania raczej z autobusów i pociągu niż z samochodu, który przecież trudno nazwać ekologicznym środkiem transportu. Na końcu ulicy Lelewela jest już wjazd w ulicę Wrocławską, którą chcemy realizować w przyszłym roku. Jesteśmy w trakcie kończenia prac projektowych. To wiąże się również z mieszkaniami i odszkodowaniami dla mieszkańców kamienic, które tam są zlokalizowane, a które planujemy wyburzyć. Przygotowujemy całą dokumentację i w ramach przyszłorocznych prac to połączenie zostanie wykonane - powiedział Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
Na temat szczegółów remontu i przebiegu prac mówił Tadeusz Ponisz, nadzorujący projekt remontu i przebudowy ulicy Gagarina i Lelewela:
- Uzbrojenie podziemne, które jest w Wałbrzychu, jest rzeczą nieznaną, tajemniczą. To są główne problemy tych inwestycji. Raczej udaje nam się to ominąć bez większych kosztów społecznych. W pierwszej kolejności wykonaliśmy odcinek do mostu, następny od mostu dalej w kierunku ulicy Wrocławskiej. Cały ten odcinek będzie w przyszłości bajpasem dla ulicy De Gaulle'a i stanie się częścią obwodnicy zachodniej. Nastąpiła tu praktycznie wymiana 100 procent uzbrojenia, które było różne - niektóre rzeczy były grubo przedwojenne, niektóre z okresu powojennego, niektóre z okresu radosnej twórczości lat 70 - czyli słabej jakości. Nastąpiła wymiana 100 procent kanalizacji deszczowej, wszystkie przyłącza sanitarne, cała sieć wodociągowa i gazownicza, wszystkie elementy uzbrojenia sieci elektrycznej i telekomunikacyjnej, całe oświetlenie, które miasto jeszcze rozwija w ramach systemu, który wprowadza, czyli lamp LED, które pozwolą zaoszczędzić. Wszyscy mieszkańcy mają w tej chwili dojazdy, o których nie mogli nawet marzyć w poprzednim okresie. Kanalizacja deszczowa nie służy tylko tej ulicy. W Wałbrzychu jest bardzo dużo cieków, które są zarurowane. Kolektory odprowadzają wodę nie tylko z tej ulicy, ale również z przyległych terenów. Będzie tu też nasadzana zieleń, ale ze względu na warunki pogodowe nastąpi to po 15 września, gdyż teraz jest za sucho.
Prace związane z remontem ulic Gagarina i Lelewela oraz z przebudową mostu nad Pełcznicą trwały od lutego 2014 do lipca 2015 roku. Koszt realizacji tego zadania wyniósł przeszło 10 milionów złotych, z czego 3 miliony złotych to kwota dofinansowania z budżetu państwa.
- Od kilku lat dzięki decyzjom Prezydenta i Rady Miejskiej Wałbrzych cały czas ucieka do przodu. Ważne, że zawsze te decyzje poprzedzone są analizami i szukaniem dodatkowych pieniędzy, żeby każda złotówka wydawana z budżetu miasta przyciągała kolejną, kolejne pieniądze z zewnątrz. Takie decyzje są ważne, są rozsądne. My jako parlamentarzyści absolutnie wspieramy każdą inicjatywę. Słyszałam głosy mieszkańców - remont tej ulicy był wyczekiwany latami. Już są głosy podziękowań i entuzjazmu, że ulica jest już otwarta. Gratuluję jeszcze raz Panu Prezydentowi i Radzie Miejskiej Wałbrzycha - powiedziała Agnieszka Kołacz-Leszczyńska - Poseł na Sejm RP.