1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który poświęcony jest pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Z tej właśnie okazji w Teatrze Zdrojowym odbyło się spotkanie Ignacym Sarneckim.
Ignacy Sarnecki, który w 2010 roku otrzymał tytuł „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego” - to postać znana szczególnie w środowisku sportowym, gdyż był założycielem WOPR na ziemi wałbrzyskiej, a także działaczem sportowym - trenerem lekkoatletycznym.
Ci jednak, którzy zagłębią się w biografię mężczyzny, dowiedzą się, że otrzymał on stopień oficerski za walkę w szeregach Armii Krajowej, a także za udział w antykomunistycznej partyzantce po zakończeniu II wojny światowej.
Ignacy Sarnecki - pseudonim „Przybysz” – już jako 16-latek rozpoczął działalność w podziemnych strukturach Armii Krajowej. Po ogłoszeniu amnestii został podstępnie napadnięty przez funkcjonariuszy bezpieki, którzy zamierzali zamordować napotkanych żołnierzy. Został postrzelany przez ubeków – cudem przeżył. Nieco później skazano go na karę śmierci - ostatecznie zmienioną na pobyt w więzieniu, gdzie spędził cztery lata. W 1954 roku został skierowany do pracy w kopalni w Wałbrzychu.
Podczas sobotniego spotkania mężczyzna opowiedział o swoim życiu i podzielił się z gośćmi własnymi doświadczeniami.