Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3146
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno-Zdrój: Szczawno brzmiące Wieniawskim

Środa, 26 maja 2010, 8:16
Aktualizacja: 8:17
Autor: red
REGION, Szczawno-Zdrój: Szczawno brzmiące Wieniawskim
Fot. organizatorzy
Podczas długiego weekendu od 3 do 6 czerwca Szczawno–Zdrój zabrzmi muzyką klasyczną podczas 45. Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego.

Tegoroczna edycja Festiwalu to bezpłatne muzyczne spotkania z muzyką klasyczną wykonywane w zabytkowych przestrzeniach jednego z najpiękniejszych uzdrowisk naszego regionu. W trakcie trwającego cztery dni Festiwalu zaprezentują się m. in. Zespół Kameralny Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej z dyrygentem Markiem Pijarowskim i solistą Tadeuszem Gadziną (skrzypce), trio fortepianowe kierowane przez wybitną skrzypaczkę Agnieszkę Maruchę oraz Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze z dyrygentem Pawłem Kotlą i japońską solistką Maki Itoi (skrzypce).

Tradycja Festiwalu nawiązuje do pobytów w Szczawnie-Zdroju (wówczas Bad Salzbrunn) XIX-wiecznego kompozytora Henryka Wieniawskiego, który w latach 1855 i 1857 dał tu dwa koncerty.

- Bywa, że o czymś ważnym decyduje przypadek. Tak było z Henrykiem Wieniawskim - mówi Janusz Mencel, krytyk muzyczny i dyrektor artystyczny Festiwalu Wieniawskiego. - Bo czyż zechciałby przyjechać do skromnego Szczawna-Zdroju, gdyby nie problemy zdrowotne? Wieniawski już jako dwudziestoletni młodzieniec uskarżał się na astmę i reumatyzm, a co za tym idzie, szwankowało również serce. W tę podróż wybrał się oczywiście ze skrzypcami. Podczas drugiego pobytu - 8 lipca 1857 roku wpisano go na oficjalnej liście gości uzdrowiska jako nadwornego solistę dworu carskiego i kawalera wielu orderów. Korespondent przesłał „Gazecie Warszawskiej” wtedy ze Szczawna felieton, w którym zachwycał się odbywanymi w małym salonu Kursalu koncertami.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group