Środa, 8 stycznia
Imieniny: Juliusza, Seweryna
Czytających: 4858
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mezimesti: Szansa na kolej transgraniczną

Piątek, 6 maja 2011, 7:43
Aktualizacja: 16:15
Autor: Sven
Mezimesti: Szansa na kolej transgraniczną
Fot. Starostwa Powiatowe w Wałbrzychu
Nowoczesne pociągi, szybkie połączenia i modernizacja linii kolejowej m.in. na trasie Mieroszów – Wałbrzych – Jedlina–Zdrój – Głuszyca, a w konsekwencji ożywienie gospodarcze, rozwój turystyki, odciążenie dróg z ciężkiego transportu – wszystko w ramach polsko–czeskiego projektu na ponad 80 km połączenia kolejowego.

Efektem rozpoczętej na początku br. przez Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu współpracy z Czechami, jest możliwość uruchomienia nowoczesnej linii w czterech gminach naszego powiatu w ramach uczestnictwa polskiej strony w projekcie dotyczącym rozwoju obszarów czesko-polskiego pogranicza. Stąd też z inicjatywy Starosty Wałbrzyskiego Roberta Ławskiego w czeskim Mezimesti spotkali się: Jerzy Łużniak Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego i przedstawiciele departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego wraz z Lubomírem Francem, hetmanem Kraju Kralovohradeckiego oraz włodarzami przygranicznych polskich i czeskich gmin. Gospodarzem spotkania było Mezimesti. Starostwo Powiatowe reprezentowali: Starosta Wałbrzyski Robert Ławski i Andrzej Lipiński Członek Zarządu Powiatu.

Efektem realizacji projektu byłoby uruchomienie linii kolejowej o długości 81 km, z czego 62 km po stronie polskiej, m.in. na trasie Wałbrzych-Nowa Ruda. Po bezstykowych torach poruszałby się podciągi z prędkością do 80 km/h z lokomotywami o minimalnej masie 20 ton, co mogłoby być wykorzystywane nie tylko w ruchu turystycznym, ale także i towarowym, w efekcie czego odciążone były drogi, wpłynęłoby to też korzystnie na ożywienie gospodarki. – Dodatkowo uruchomione zostałoby zawieszone obecnie połączenie osobowe Mezimesti–Mieroszów oraz uruchomiona nieczynna od 1945 roku linia Otovice-Ścinawka, projekt bowiem dotyczy także powiatu kłodzkiego – wyjaśnia Starosta Wałbrzyski Robert Ławski. Po modernizacji torowisk skróciłby się również czas przejazdu – dla przykładu: obecnie z Wałbrzycha do Mieroszowa jedzie z szybkością 19 km/h po remoncie zostałaby ona zwiększona do 55 km/h, w efekcie krócej będzie się jeździć z Hradec Kralove do Wrocławia. Korzyści w transporcie osobowym to m.in.: uruchomienie nowego przejścia granicznego (Otovice-Ścinawka), zwiększenie ruchu granicznego, ułatwiony dojazd do pracy, obiektów kulturalnych, atrakcji turystycznych i przyrodniczych, poprawa jakości połączeń krajowych i międzynarodowych, a w transporcie towarowym to m.in.: skrócenie tras między Wałbrzychem a partnerami czeskimi oraz wpływ rozwój gospodarczy.

- Zalet powstania trasy kolejowej jest bardzo wiele, jednak aby starać się o środki na realizację projektu, potrzebne jest zgodne stanowisko polskiej strony. Sam powiat nie jest w stanie sfinansować tego przedsięwzięcia czy ubiegać się o środki zewnętrzne, tym bardziej, że przedsięwzięcie dotyczy również i powiatu kłodzkiego, a ożywia ruch turystyczny i gospodarczy na Dolnym Śląsku. Jeśli jednak zaangażujemy się wspólnie – wraz z Urzędem Marszałkowskim, naszymi radnymi Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, powiatem kłodzkim i gminami przygranicznymi, to jestem pewien, że razem uda nam się doprowadzić przedsięwzięcie do końca i być partnerem dla czeskiej strony – mówi Starosta Wałbrzyski Robert Ławski i dodaje, że projekt mógłby ubiegać się o dofinansowanie w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, w ramach programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej. - Koncepcja rozwoju pogranicza wymaga szerokiego poparcia osób mających wpływ na rozwój regionalny Dolnego Śląska, stąd liczę na zainteresowanie tematem i wsparcie ze strony radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, z którymi chciałbym się spotkać w tej sprawie już w przyszłym tygodniu – wyjaśnia.
Źródło: Starostwo powiatowe

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group