- Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest częścią Europejskiego Zielonego Ładu. To program, który ma być realizowany do 2050 roku. Jest częścią projektu, który ma doprowadzić unijną gospodarkę do klimatycznej neutralności – mówił Jerzy Buzek.
Wszystko sprowadza się do rozdysponowania 2 miliardów euro, które mają pomóc doprowadzić regiony pokopalniane do stanu, gdzie życie będzie łatwiejsze.
- Południe Dolnego Śląska ma szansę uzyskać środki, które pomogą regionowi podnieść się po likwidacji kopalń wałbrzyskiego zagłębia węglowego. Takim regionom Fundusz Sprawiedliwej Transformacji zamierza pomóc, podnieść je, by mogły dorównać innym miejscom. Na tych terenach wciąż żyją mieszkańcy, którzy około 20 lat temu stracili pracę i nie potrafili sobie poradzić z zastałą rzeczywistością. Dzięki wsparciu Funduszu będzie można dać świadectwo, że w Unii o takich miejscach się wciąż myśli i chce się im pomagać – tłumaczył były premier.
- Unijne wsparcie finansowe dla regionu pomoże poprawić jakość życia mieszkańcom. Zostaną wykorzystane wody pokopalniane. Będzie możliwość utworzenia farm fotowoltaicznych. Będzie również możliwość wykorzystania terenów pokopalnianych pod kolejne inwestycje. Od pewnego czasu myślimy również o wykorzystaniu wydobywających się gazów z hałd noworudzkich – mówi prezydent Szełemej.
W grę wchodzi również rewitalizacja obiektów pokopalnianych, które mają znaczenie zabytkowe. Ważne też dla codziennego życia będzie wykorzystanie środków finansowych na projekty społeczne, prozdrowotne.
- Niestety pieniądze, o których mowa, możemy stracić, jeżeli Polski rząd nie dołączy do unijnego porozumienia o klimatycznej neutralności – zaznacza Jerzy Buzek.