Same barwy narodowe mają tradycję dużo dłuższą. Uważa się, że po raz pierwszy barwy: biała i czerwona zostały uznane za narodowe 3 maja 1792 roku, w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Natomiast po raz pierwszy postanowiono ująć flagę narodową w przepisy w 1831 roku, w czasie Powstania Listopadowego. W roku 1919, już w wolnej Polsce, określono szczegóły polskiej flagi państwowej w ustawie. Jednak w 1927 roku zmieniono odcień czerwieni z karmazynu na cynober. Ostatnia regulacja w tej sprawie pochodzi z 1980 roku.
Na szczęście obchody Święta Flagi Narodowej mają lżejszy wymiar i nie są zbytnio obciążane naszą martyrologiczną przeszłością. Dowodem na to jest wałbrzyski festyn, który odbył się w ogrodzie Pałacu Albertich czyli wałbrzyskiego Muzeum.
W godzinach od 14.00 do 19.00 były konkursy dla dzieci: piosenki patriotycznej oraz na najciekawszy strój w barwach narodowych. Wystąpiła grupa wokalna Aperto, która działa w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury. Grupa Działań Twórczych przy PSP nr 15 wystawiła spektakl zatytułowany „Warto się czasem zasłuchać w bieg historii”. Himalaista Piotr Snopczyński zaprezentował film pt. „Polska flaga na szczytach świata”. Można było bez kupowania biletów zwiedzić muzeum.
Biblioteka pod Atlantami zorganizowała kiermasz taniej książki, Civitas Christiana – kiermasz książek i malarstwa, a uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej oferowali swoje wyroby. Miłośnicy i znawcy minerałów mogli pooglądać i kupić przeróżne kamienie. Natomiast zgłodniałym serwowano potrawy z grilla.
Wszystko zorganizował Urząd Miasta reprezentowany przez Prezydenta Piotra Sosińskiego.
Na zakończenie dnia w kościele pod wezwaniem Aniołów Stróżów zaprezentowany został spektakl słowno – muzyczny „Matka”, do którego słowa napisał Karol Wojtyła.