Nasi rozśpiewani seniorzy zaprosili do tego radosnego święta zaprzyjaźnione zespoły ludowe: Dobromierzan z Dobromierza, Bolkowian z Bolkowa, Kapelę Janka Boduszka z Siemianic, Olgę z Kamiennej Góry, Goczałkowian z Goczałkowa oraz Senioritów z Żarowa.
Gośćmi specjalnymi byli: zespół indiański Catawba oraz skrzypaczka Anna Koszel z uczniami. Nie mogło także zbraknąć gości honorowych: Burmistrza Miasta Bogdana Kożuchowicza oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Łukasza Kwadransa.
Wszystko zaczęło się od korowodu ulicami miasta – ponad setka osób w strojach ludowych, w takt „Szła dzieweczka do laseczka”, przeszła ulicą Żeromskiego - najpierw pod ratusz, a następnie ul. Kopernika pod pomnik Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Zespoły odśpiewały tu ulubioną pieśń Ojca Świętego, Barkę.
Następnie wszyscy przeszli do Klubu Seniora, gdzie odbyła się główna część imprezy, związana z jubileuszem świebodzickiego Akordu. Na początek były więc życzenia i prezenty – serdeczne gratulacje i pamiątkowe statuetki dla członków zespołu wręczyli wspólnie burmistrz Bogdan Kożuchowicz i przewodniczący Łukasz Kwadrans.
- Jesteście naszym lokalnym produktem eksportowym, kolejnym, z którego Świebodzice są dumne – podkreślał burmistrz przekazując na ręce kierownik zespołu Teresy Małeckiej gratulacje i życzenia. Pani Teresa otrzymała także pamiątkowy puchar za sprawne i pełne sukcesów prowadzenie zespołu.
Podobne, jubileuszowe trofeum, powędrowało także w ręce Jana Welca, Przewodniczącego PZERiI w Świebodzicach, który był pomysłodawcą i inicjatorem założenia grupy śpiewaczej. Prezenty i życzenia przekazały także zaprzyjaźnione zespoły, zaś Teresa Małecka serdecznie podziękowała burmistrzowi za wsparcie i dużą życzliwość samorządu dla działań zespołu. Podziękowania otrzymali także współpracujący na co dzień ze związkiem Wydział Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej UM oraz Miejski Dom Kultury.
Sympatyczne świętowanie, wspólne śpiewanie i biesiadowanie trwało do wieczora.
* * *
Chór Akord powstał w 2006 roku, tworzą go członkowie PZERiI, obecnie jest to 20 osób, 13 pań i 6 panów. Zespół bierze udział w licznych przeglądach amatorskich zespołów ludowych, skąd zawsze nasi seniorzy wracają z dyplomami i wyróżnieniami.
Opiekunami artystycznymi zespołu od początku istnienia byli: Jan Rymar, Hanna Raszkiewicz i obecnie Ryszard Fidler, wszyscy także zostali uhonorowani pamiątkowymi statuetkami.