Oto treść stanowiska:
Starostowie powiatów dolnośląskich, po zapoznaniu się ze wstępną koncepcją zmian w funkcjonowaniu powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, nie znajdując merytorycznych, ustrojowych ani prawnych podstaw do przeprowadzenia procesu centralizacji nadzoru sanitarnego i usług laboratoryjnych, wyrażają swoje negatywne stanowisko wobec proponowanych rozwiązań.
Uważamy, iż proponowana reorganizacja w dalszej perspektywie ma na celu likwidację powiatowych struktur Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, co w konsekwencji doprowadzi do dalszej degradacji ośrodków powiatowych. Wydłuży drogę do załatwienia spraw mieszkańcom powiatów, na ogół miejscowości prowincjonalnych. Problemem ustrojowym staje się także zwierzchnictwo starosty nad zespolonymi służbami, inspekcjami i strażami powiatowymi (Dz. U. z 2007 nr 89 poz. 590, art. 17, ust. 6).
Uważamy także, że wyłączenie z nadzoru powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych jednostek organizacyjnych powiatu jest bezcelowe i skutkuje obniżeniem standardu kontroli.
W zaistniałej sytuacji starostowie Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego wnioskują o przekazanie administracji powiatowej wszystkich zadań z zakresu bezpieczeństwa publicznego.
W ten sposób zrealizowane zostaną zadania starosty w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami oraz kompetencje wynikające z odpowiedzialności odnoszącej się do porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.
W pierwszej kolejności starostowie województwa dolnośląskiego wnioskują o przekazanie zadań z zakresu stacji sanitarno - epidemiologicznych wraz z ich budżetem jako zadanie własne powiatu.
Przewodniczący Konwentu Powiatów
Województwa Dolnośląskiego
Cezary Przybylski
Starosta Bolesławiecki