- Temat „Jan Paweł II i Solidarność” przyszedł mi do głowy podczas Festiwalu Krystyny Jandy w zeszłym tygodniu. Pomyślałem sobie, że przecież sierpień to miesiąc Solidarności, a z kolei październik jest miesiącem papieskim – wytłumaczył zebranym swój pomysł na tematykę spotkania o. Maciej Zięba.
Ojciec Zięba opowiadał zgromadzonym w bibliotece o zaangażowaniu papieża Jana Pawła II w trudnych dla Polski latach 70. i 80.
- Ja uważam, że najważniejszym momentem dla Solidarności był rok 1979. Rok 1980 też jest bardzo ważny, ale moja teza jest taka, że to właśnie w 1979 roku Polska się podzieliła. Nawet wybór Karola Wojtyły na papieża nie był takim momentem. Oczywiście była radość, ale w kraju nie był on aż tak znany, wszyscy znali kardynała Wyszyńskiego. Dopiero wtedy Polska zaczęła się uczyć Jana Pawła II, ale uczyła się błyskawicznie. Te 8 dni pielgrzymki zmieniło Polskę, pokazało nam, jak jest nas dużo.
W dalszej części spotkania o. Zięba poruszył papieskie rozważania teologiczno-filozoficzne dotyczące Solidarności.
- To nie jest łatwa lektura. Ale wszystkie rozważania kończą się konkretną myślą. Nauczania Papieża koncentrują się na budowie dobra wspólnego, do którego kluczem jest właśnie solidarność.
W spotkaniu uczestniczyli burmistrz Szczawna Zdroju Marek Fedoruk i prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina Paweł Skrzywanek.