Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3242
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Spotkanie w ramach Programu Interreg V–A Republika Czeska – Polska

Wtorek, 20 marca 2018, 13:06
Aktualizacja: Czwartek, 22 marca 2018, 15:39
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Spotkanie w ramach Programu Interreg V–A Republika Czeska – Polska
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w siedzibie Zespołu Szkół Zawodowych przy ulicy Mickiewicza 24 w Wałbrzychu odbyło się spotkanie dotyczące współpracy w ramach projektu przeznaczonego do realizacji ze środków Programu Interreg V–A Republika Czeska – Polska.

Podczas spotkania omówione zostały możliwości i warunki współpracy, na mocy której uczniowie z Polski będą mogli pobierać nauki w czeskich szkołach a czescy uczniowie przyjadą kształcić się do nas i w Polsce odbywać praktyki zawodowe. Ale to nie wszystko. Współpraca obejmuje również wymianę pracowników, dlatego też w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele polskich organizacji pozarządowych i przedsiębiorcy biorący udział w projekcie, a także przedstawiciele czeskich pracodawców i szkół zawodowych z miasta Trutnov.

W ramach spotkania odbyło się podpisanie umowy przedwstępnej, która pozwoli na uruchomienie projektu. Stronę polską reprezentował Zygmunt Nowaczyk - wiceprezydent Wałbrzycha i Jolanta Ceran - dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych a stronę czeską Vladimir Voda, reprezentujący partnera wiodącego - organizację pozarządową z Mladych Buków i Roman Klima - przedstawiciel Urzędu Hradec Kralove. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że była to pierwsza w naszym regionie umowa partnerstwa w ramach tego programu pomiędzy czeskimi a polskimi szkołami zawodowymi.

Program Interreg V-A Republika Czeska - Polska umożliwia finansowanie projektów transgranicznych na pograniczu czesko-polskim. Jest zarządzany przez Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej. Podstawowym warunkiem programu jest współpraca partnerów po obu stronach granicy, przy czym jeden z partnerów jest Partnerem Wiodącym, ponoszącym całkowitą odpowiedzialność za realizację projektu. Aby projekt otrzymał dofinansowanie musi spełnić co najmniej trzy z czterech kryteriów, którymi są: wspólne przygotowanie projektu, wspólna realizacja projektu, wspólny personel i wspólne finansowanie. Projekt musi się charakteryzować oddziaływaniem po obu stronach granicy i przynosić korzyści mieszkańcom obszaru wsparcia.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group