ulokowali swoje inwestycje w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W spotkaniu poza władzami WSSE i inwestorami udział wzięli przedstawiciele Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec i Polsko–Niemieckiej Izby Przemysłowo–Handlowej.
Głównym tematem rozmów było szkolnictwo dualne, wykorzystanie pomocy publicznej, oraz współpraca pomiędzy przedsiębiorcami niemieckimi i WSSE.
Jakiś czas temu rozpoczęliśmy cykl spotkań narodowościowych. Zaczęliśmy od spotkania firm japońskich, później były firmy amerykańskie, dzisiaj spotykają się inwestorzy niemieccy. Mamy też gości z Konsulatu Niemieckiego i z AHK – czyli z Niemieckiej Izby Przemysłowej. Tematem głównym spotkania jest szkolnictwo zawodowe, ponieważ w Niemczech funkcjonują bardzo dobrze rozwiązania, które moglibyśmy zaadaptować u nas w Polsce. Jest to szkolnictwo zawodowe dualne, czyli takie, w którym młody człowiek część tygodnia spędza w szkole a drugą część w zakładzie pracy. Ma wynagrodzenie za swoją pracę. Cały ten system kształcenia jest nakierowany na to, żeby ten młody człowiek zdobył umiejętności potrzebne konkretnym pracodawcom, dzięki czemu po zakończeniu edukacji ma zagwarantowaną pracę. Ten model kształcenia funkcjonuje już pilotażowo w Polsce. Strefa jest tu dobrym pośrednikiem, bo z jednej strony mamy przedsiębiorców, którzy mówią jakich specjalistów będą potrzebowali a z drugiej strony łatwiej jest nam dotrzeć do szkół. Jeżeli firma potrzebuje 5 automatyków, to nikt nie uruchomi klasy z 5 osobami, ale jeżeli my znajdziemy 4 takie firmy, to już dla 20 młodych ludzi jak najbardziej można taką klasę uruchomić. Dzisiaj będziemy między innymi o tym dyskutowali” – powiedziała Barbara Kaśnikowska – Prezes WSSE
Na 150 przedsiębiorców, którzy funkcjonują na terenie WSSE, 22 to inwestorzy niemieccy. Firmy te zatrudniają ponad 6,5 tysiąca osób. Ich inwestycje sięgają prawie 1,8 miliarda złotych. Firmy niemieckie są w zdecydowanej czołówce pod względem wartości i liczby bezpośrednich inwestycji w Polsce. W 2012 roku firmy niemieckie zainwestowały w Polsce 3,5 miliarda euro. Polska postrzegana jest przez niemieckich partnerów jako atrakcyjne miejsce lokalizacji inwestycji między innymi z uwagi na dostęp do znacznych funduszy wspierających, dynamiczny rynek wewnętrzny, czy wykwalifikowaną kadrę pracownicza.
-Wkrótce grupa niemiecka będzie największa nie tylko liczbowo – jeżeli chodzi o liczbę przedsiębiorstw, ale też jeśli chodzi o wielkość nakładów i miejsc pracy. Czekamy na Volkswagena, który zadeklarował gotowość wejścia do naszej strefy. Na terenie podstrefy Września stworzy 2 300 miejsc pracy i zainwestuje 3,2 miliarda złotych. Wtedy udział inwestorów niemieckich będzie dominujący – powiedziała Barbara Kaśnikowska