W sobotę, 9 maja 2020 r, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu przeprowadził w internecie rozmowę "TEATR ONLINE", która skupiała się na sensie działań artystycznych instytucji kultury w sieci.
Od początku pandemii i ogłoszenia społecznej kwarantanny teatry znalazły się w nowej i niezbadanej rzeczywistości. Zakaz występów scenicznych dotknął wszystkie instytucje kultury w Polsce. Pierwszą odpowiedzią teatrów było przeniesienie swoich wydarzeń artystycznych do sieci. Na stronach www, facebooku i youtube zaroiło się od spektakli online, projektów, czytań i innych form performatywnych.
12 maja - mijają dwa miesiące od przerwania prób i pracy artystycznej w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Ogłoszenie kwarantanny społecznej na trwałe wpłynęło nie tylko na produkcje teatralne, ale na każdy aspekt życia kulturalnego w kraju. W Teatrze Szaniawskiego zauważamy wielką potrzebą debaty na temat sensu przenoszenia działań teatralnych do sieci. Czy prezentacja spektakli online jest tylko formą promocji, czy szansą dla teatru na znalezienie nowego medium komunikacji? Czy wzmożona obecność w sieci nie generuje już i tak olbrzymiej nadprodukcji materiałów performatywnych? Co nowego, na żywo i w internecie, mają widzom do zaoferowania wybrane sceny w kraju?
Pomysłodawczynią rozmowy i jej moderatorką jest Nikola Olszak - teatralna pedagog, a na nasze zaproszenie odpowiedzieli dyrektorzy teatrów, kuratorzy życia artystycznego i krytycy teatralni.
W rozmowie udział wzięli:
ANNA RÓŻA BURZYŃSKA - krytyczka teatralna, wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktorka DIDASKALIÓW, jurorka 1. Festiwalu REZONANS; NATALIA KORCZAKOWSKA - reżyserka, dyrektorka artystyczna Studio Teatrgaleria w Warszawie;
NIKOLA OLSZAK - pedagog teatralna Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu;
GRZEGORZ CHOJNOWSKI - redaktor naczelny Radia Wrocław Kultura;
PRZEMYSŁAW GULDA - krytyk teatralny;
GRZEGORZ LASZUK - reżyser, szef Komuny Warszawa;
SEB MAJEWSKI - dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu;
ROMAN PAWŁOWSKI - pełnomocnik dyrektora TR Warszawa do spraw programowych;
BARTOSZ SZYDŁOWSKI - reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie.
Debata wpisuje się nasze działania programowe i projekt "PKP // PKP - POCZET KRYTYKÓW POLSKICH // PROBLEMY KRYTYKI POLSKIEJ", który rozpoczęliśmy w Teatrze Dramatycznym pod koniec lutego.