Piątek, 27 grudnia
Imieniny: Jana, Żanety
Czytających: 4762
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jedlina Zdrój: Radni w Domu Dziecka w Jedlinie Zdroju

Piątek, 10 stycznia 2014, 14:35
Aktualizacja: 14:37
Autor: red
REGION, Jedlina Zdrój: Radni w Domu Dziecka w Jedlinie Zdroju
Fot. użyczone
Radni powiatu wałbrzyskiego zasiadający w komisji oświaty, polityki społecznej i promocji wzięli udział w wyjazdowym posiedzeniu, które miało miejsce w Domu Dziecka w Jedlinie Zdroju. Rajcy odwiedzili podwałbrzyskie uzdrowisku w celu oceny działalności placówki.

Dom Dziecka mieści się w trzech budynkach przy ul. Chojnowskiej 12 i 13 oraz przy ul. Kłodzkiej 28. Budynki ogrzewane są w systemie olejowym i gazowym. Budynek przy ul. Chojnowskiej 12 pełni funkcję administracyjno-internatową. Jest w nim 20 miejsc sypialnych. Dodatkowo znajduje się tu pion żywienia-kuchnia wyposażona w nowy sprzęt, jadalnia, magazyny żywnościowe. Na parterze znajdują się pomieszczenia biurowe i stołówka, na I i II piętrze mieszczą się sypialnie, kuchenki grupowe, bawialnie, gabinet pedagoga, psychologa, pracownia komputerowa. W dwóch pozostałych budynkach mieszkają dwie grupy dzieci, znajdują się tam pomieszczenia sypialne, kuchenki grupowe oraz bawialnie.

Dom Dziecka posiada boisko do gry w piłkę nożną, koszykówkę i siatkówkę oraz plac zabaw z huśtawkami, drabinkami gdzie dzieci mogą spędzać czas wolny.

Regulaminowa liczba wychowanków wynosi 46. Obecnie Domu mieszka 47 wychowanków. Najmłodsza ma 7 lat, a najstarszy 22 lata.
- Nie ma żadnej sieroty, 15 półsierot. Najczęściej są to sieroty społeczne umieszczane w placówce z następujących przyczyn: alkoholizm i przestępczość rodziców, niezaradność życiowa członków rodziny, brak stabilizacji zawodowej i materialnej, rozbicie rodzin, niewydolność wychowawcza rodziców, zaniedbywanie obowiązków opiekuńczych względem dzieci. Dom dziecka jest więc placówką roztaczającą opiekę nad wszystkimi dziećmi, które we własnym rodzinnym domu z różnych powodów nie mają właściwej opieki wychowawczej. Dzieci, które trafiają do domu dziecka, mają duże zaniedbania w nauce, nie realizowały obowiązku szkolnego i bardzo często znalazły się w kolizji z prawem. Są niejednokrotnie niedostosowane społecznie – wyjaśnia dyrektor jedlińskiego domu dziecka, Regina Walkowicz-Kocik.

Dom dziecka w swojej pracy opiekuńczo-wychowawczej zapewnia wychowankom specjalistyczną pomoc ,którą realizują zatrudnieni wychowawcy, pedagog, psycholog i pracownik socjalny. Wychowankowie przebywający w domu wymagają socjalizacji, resocjalizacji, rewalidacji, socjoterapii, zwykłej troski, ciepła, zaangażowania, opieki i niejednokrotnie obsługi. Każdy wychowawca opracowuje comiesięczne plany pomocy dziecku i jego rodzinie.

W 2013 roku do Domu Dziecka w Jedlinie Zdroju przyszło 12 wychowanków, a odeszło 9. Wszyscy wychowankowie przebywają w placówce na mocy Postanowienia Sądu Rejonowego w Wałbrzychu.

Wychowankowie umieszczeni w placówce pochodzą z Wałbrzycha -21 dzieci, gminy Jedlina-Zdrój - 6 dzieci, gminy Głuszyca - 3 dzieci, gminy Walim - 4 dzieci, gminy Boguszów Gorce - 10 dzieci, gminy Mieroszów - 1 osoba, gminy Czarny Bór - 2 dzieci.

W codziennej pracy z wychowankami stosuje się wiele form i metod mających na celu wyeliminowanie w znacznym stopniu ich złych nawyków i postępowań. Na terenie placówki istnieje pracownia komputerowa, siłownia, pomieszczenie do zajęć terapeutycznych i sportowych, które spełniają bardzo ważną rolę wychowawczą i terapeutyczną. Są one miejscem odpoczynku i rozwoju zainteresowań. W domu dziecka prowadzone są różnorodne formy zajęć kulturalno -rozrywkowych-wspólne spacery, wyjścia do kina, rajdy turystyczne, wycieczki, konkursy. Dzieciom potrzeba sukcesu, uznanie jest ważną ludzką potrzebą. Wychowankowie biorą udział w zajęciach koła sportowego, turystycznego, plastycznego. Poprzez czynny udział i zaangażowanie odnoszą sukcesy, zdobywają dyplomy, puchary oraz pochwały. W placówce kultywowane są tradycje domu: urodziny, imieniny i święta. W rozwiązywaniu problemów wychowawczych dużą pomoc stanowią porady i zalecenia uzyskane w instytucjach wspomagających prawidłowy rozwój dziecka tj. PPP, PZP poradnie specjalistyczne.
- Młodzież przychodząca do domu dziecka ma często poważne opóźnienia w nauce, skłonność do wagarowania, utrwaloną niechęć do szkoły i wysiłku intelektualnego. Ich przeszłość szkolna przedstawia się najczęściej jak najgorzej. Do szkoły pozostał uraz, lekceważenie i pogarda. Wychowankowie leczeni są w poradniach specjalistycznych na terenie Wałbrzycha, Świdnicy i Wrocławia. Aż 16 wychowanków leczonych jest w Poradni Zdrowia Psychicznego w Wałbrzychu z powodu nasilających się zaburzeń emocjonalnych, a co z tym się wiąże- zaburzenia zachowania z nieprawidłowym procesem socjalizacji – dodaje Regina Walkowicz-Kocik.

W jedliński Domu Dziecka zatrudnionych jest 23 pracowników na umowę na czas nieokreślony oraz 2 osoby na umowę zlecenie. Działalność domu dziecka w ostatnich latach miała na celu podejmowanie wielu kroków do jej wszechstronnego rozwoju oraz osiągnięcia standardów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group