Niedziela, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 4376
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Radni powiatowi zadają pytania w sprawie grodzkości Wałbrzycha

Piątek, 2 września 2011, 19:59
Aktualizacja: 20:03
Autor: RED
Wałbrzych: Radni powiatowi zadają pytania w sprawie grodzkości Wałbrzycha
Fot. użyczone
Trzy kluczowe pytania dotyczące przywrócenia grodzkości zadali radni powiatowi ministrowi spraw wewnętrznych i administracji oraz ministrowi finansów. Zawarli je w liście, który przytaczamy.

Wałbrzych, dnia 24 sierpnia 2011 roku
OBR.0004.14.2011

Pan Jerzy Miller
Minister Spraw Wewnętrznych
i Administracji

W związku z pojawiającymi się w prasie informacjami (wypowiedzi Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemej) nt. wyłączenia miasta Wałbrzycha ze struktur Powiatu Wałbrzyskiego, radni powiatowi - reprezentujący społeczność dziewięciu gmin Powiatu Wałbrzyskiego – są zaniepokojeni dalszym rozwojem i przyszłością powiatu. Stąd też zwracam się do Pana – w imieniu Radnych Powiatu Wałbrzyskiego reprezentujących mieszkańców powiatu – z pytaniem, czy planowana jest reorganizacja samorządowa w tym zakresie? Jeśli tak, to proszę o odpowiedź na kilka istotnych kwestii dotyczących planowanych zmian, które będą miały wpływ na przyszłość mieszkańców powiatu:

1. Kto przejmie zobowiązania, które Rada Powiatu Wałbrzyskiego zaciągnęła na modernizację szkół, placówek i dróg powiatowych, a które w przeważającej części, po odzyskaniu praw grodzkich, zostaną przekazane gminie?

2. Jaki los czeka Powiat Wałbrzyski w związku z zaciągniętymi zobowiązaniami inwestycyjnymi, a co za tym idzie finansowymi, które znajdują się na terenie gminy Wałbrzych?

3. Ze wstępnych ustaleń wynika, że deficyt Powiatu Wałbrzyskiego po wydzieleniu gminy Wałbrzych wzrośnie do 200%. W jaki sposób Ministerstwo Finansów zamierza wspomóc finansowo Powiat Wałbrzyski w przypadku odzyskania praw grodzkich przez Wałbrzych?

Pragnę podkreślić, iż znane są nam przepisy regulujące kwestie majątku (ustawa o samorządzie powiatowym art. 47 ust 2) oraz zobowiązań finansowych (Kodeks cywilny), jednak specyfika sytuacji, w której może znaleźć się Powiat Wałbrzyski w znacznym stopniu nie rozwiąże problemów i zobowiązań finansowych. Analizując obecną sytuację prawno – finansową prześledziliśmy również zapisy ustawy z dnia 13 listopada 2003 roku o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2008 roku Nr 88, poz. 539, z póź. Zm.), w której niestety nie określono zapisów dotyczących regulowania wzajemnych zobowiązań między jednostkami samorządu terytorialnego, które powstaną w wyniku podziału.

Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa oraz prognozę finansową budżetu powiatu po wydzieleniu gminy Wałbrzych, można jednoznacznie stwierdzić, iż przy dobrej woli Prezydenta, nawet częściowe przejęcie przez gminę Wałbrzych zadłużenia nie zapewni płynności finansowej, a co za tym idzie funkcjonalności Powiatu Wałbrzyskiego.

Starania i dobre chęci nie wystarczą, gdy odbiera się nam możliwości realizacji śmiało postawionych celów i zadań. Powiat Wałbrzyski od 2003 roku jest piątym, co do wielkości powiatem ziemskim w Polsce, a dzięki temu na tyle silnym, aby realizować zadania powierzone przez Państwo. Mamy nadzieję że mądre decyzje podjęte przez przedstawicieli władz samorządowych w roku 2003, które doprowadziły do włączenia Gminy Wałbrzych do Powiatu Wałbrzyskiego nie zostaną zaprzepaszczone.

Mając na względzie dobro i przyszłość Powiatu Wałbrzyskiego proszę jak na wstępie.

Z wyrazami szacunku
Przewodniczący Rady
Powiatu Wałbrzyskiego

Szymon Heretyk

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group