Spis zostanie przeprowadzony w dniach od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011 roku. Informacje będą zbierane według stanu na dzień 31 marca 2011 roku, na godzinę 24:00.
Spisane mają być wszystkie osoby, stale lub czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i pomieszczeniach nie będących mieszkaniami bezdomnych. Spisowi podlegają także mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami.
Celem spisu jest zebranie informacji o stanie liczebnym ludności z podziałem na jednostki terytorialne oraz liczbie i strukturze gospodarstw domowych, warunkach mieszkaniowych w jakich żyją rodziny. Poznanie zmian demograficznych i społecznych, poziomu wykształcenia, aktywności zawodowej i źródłach utrzymania. Możemy także usłyszeć pytania dotyczące wyznania, niepełnosprawności, a kobiety także o planowanej liczbie dzieci. Nie musimy jednak na nie odpowiadać, o czym rachmistrzowie mają obowiązek poinformować.
Podstawą prawną spisu jest Ustawa z dnia 4 marca 2010 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 roku (Dz. U. z 26 marca 2010 r., Nr 47, poz. 277), następujące po niej rozporządzenia Rady Ministrów oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie spisów powszechnych ludności i mieszkań.
Rachmistrzowie, których w Wałbrzychu jest 55, mają już za sobą obchód przedspisowy. Od piątku, 1 kwietnia ruszą w teren. Każdy z nich ma identyfikator, który ważny jest wyłącznie wraz z dowodem osobistym. Wygląd identyfikatora prezentujemy na zdjęciu. Ponadto zaopatrzony jest w elektroniczne urządzenie przypominające telefon komórkowy, służące do zapisywania danych. Dzięki temu oszczędzi się tony papieru, który zostałby zmarnotrawiony na produkcję formularzy.
Wszyscy jesteśmy zobowiązani do udzielenia odpowiedzi na postawione pytania pod groźbą kary grzywny, jednak informacje, których udzielimy są oświadczeniami i nie musimy ich potwierdzać dokumentami. Jeżeli będziemy odmawiać poddania się procedurze spisowej, możemy się spodziewać wizyty powtórnej wizyty rachmistrza w towarzystwie stróżów prawa.
Jeżeli ktoś nie lubi rozmawiać z rachmistrzami spisowymi, może dokonać „samospisania”. W dniach od 1 kwietnia do 16 czerwca 2011 roku można to zrobić samodzielnie w internecie. Stosowne formularze będą dostępne na stronie: www.spis.gov.pl . Już teraz można sprawdzić ich działanie w wersji demonstracyjnej.
Warto także pamiętać, że rachmistrzowie spisowi oraz osoby zajmujące się gromadzeniem i przetwarzaniem danych obowiązuje tajemnica statystyczna. Ma to zabezpieczyć udzielane przez nas informacje przed dostaniem się w niepowołane ręce.
Dodatkowe informacje, wszelkie akty prawne i formularze do samospisu znajdują się na stronach: www.spis.gov.pl i www.stat.gov.pl .