Inicjatywa ta powstała dzięki programowi „Tu Mieszkam, Tu Zmieniam” Fundacji Banku Zachodniego WBK, która przeznaczyła na ten cel cztery tysiące złotych. Głównym inicjatorem i pomysłodawcą był mieszkaniec wsi Rodryg Świteńki – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Stare Bogaczowice. Właścicielem terenu, na którym znajduje się punkt panoramiczny, jest Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Przyszłość” Stare Bogaczowice.
Uczestnicy niedzielnego wydarzenia swoją wędrówkę rozpoczęli spod Gminnego Centrum Edukacyjno-Społecznego, skąd udali się na wzgórze widokowe. Po przybyciu wszystkich zainteresowanych rozpoczęto wspólne grillowanie, a następnie podsumowano projekt.
Z racji tego, że w miejscu widokowym wieją silne wiatry i występuje ryzyko rozprzestrzenienia się ognia, Stowarzyszenie nie uzyskało zgody od właściciela terenu na rozpalanie ognisk. Spotkania plenerowe są tam jednak mile widziane.
Na szczycie umieszczona została tablica panoramiczna, na której widnieją występujące na tym terenie pasma górskie, a także niektóre obiekty, m.in. Góry Sowie, Zamek Książ czy Masyw Trójgarbu, widziane z tego miejsca.
Trasa prowadząca na wzgórze widokowe wytyczona i oznakowana została jako szlak Nordic Walking i ścieżka pieszo-rowerowa.
- Częściowo szlak Nordic Walking i ścieżki pokrywają się ze szlakiem cysterskim, wytyczonym przez gminę Stare Bogaczowice, co podniesie zapewne atrakcyjność turystyczną wsi – komentuje Rodryg Świteńki.
Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Stare Bogaczowice ma w planie otwarcie kilku innych podobnych punktów, jednak to, czy do ich realizacji dojdzie, będzie zależało od zgody właścicieli terenów.