W konferencji udział wzięli przedstawiciele niosącej pomoc ofiarom prześladowań na tle religijnym organizacji Open Doors z jej pracownikiem Dariuszem Pacanem. Gościem specjalnym konferencji był pochodzący z Kenii Frederick Gitonga. W roku 2015 Frederick Gitonga będąc pracownikiem Uniwersytetu w Garissie przeżył zamach, którego dokonali muzułmanie z organizacji Asz-Szabab. W zamachu zginęło prawie 150 chrześcijan.
Open Doors to międzynarodowa organizacja, której przedstawiciele starają się dotrzeć z różnego rodzaju pomocą do prześladowanych chrześcijan na całym świecie. Wsparcie ze strony Open Doors otrzymała niezliczona rzesza chrześcijan. Open Doors podaje, że prawo do wyboru i praktykowania własnej religii, zapisane w artykule 18 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, przyjętej w 1948 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych, jest jednym z najczęściej naruszanych praw na świecie.
Przedstawiciele organizacji Open Doors informują, że w Światowym Indeksie Prześladowań widnieje 50 krajów, w których mieszka około 650 milionów chrześcijan. Przeszło 200 milionów chrześcijan cierpi z powodu wysokiego stopnia prześladowań. W chwili obecnej chrześcijanie to największa prześladowana grupa religijna na świecie.
Są różne rodzaje prześladowań: od tych najbardziej brutalnych, podczas których chrześcijanie są torturowani czy zabijani, po sytuacje w których chrześcijanie z powodu swojej wiary tracą miejsca pracy, dzieci z powodu wiary rodziców mają ograniczone szanse zdobycia wykształcenia, lub sytuacje w których chrześcijanie w obawie o swoje życie muszą opuścić swoje rodzinne strony. Chrześcijanom zabrania się też budowy kościołów i utrudnia, a niejednokrotnie uniemożliwia rejestrację chrześcijańskich organizacji.
W wielu krajach świata chrześcijanie są pozbawiani wielu podstawowych praw takich jak między innymi prawo do sprawiedliwego procesu, prawo dostępu do wymiaru sprawiedliwości, prawo do równości przed sądem, prawo do niestosowania tortur czy prawo do posiadania rodziny. Władze państw w których dochodzi do prześladowań chrześcijan rzadko podejmują jakiekolwiek działania, a nękani przez lokalne społeczności chrześcijanie nie mogą liczyć na pomoc ze strony policji i wymiaru sprawiedliwości. Sprawcy prześladowań najczęściej nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoje czyny.