Należy również pamiętać, że rodzice posiadają prawo wymagać od swojego dziecka posłuszeństwa. Mogą tym samym oczekiwać od dziecka, które mieszka z nimi określonej pomocy na przykład w gospodarstwie domowym, a oprócz tego - w razie zaistnienia jakiejkolwiek potrzeby na przykład, gdy dziecko ma dochody z własnej pracy - przyczyniania się przede wszystkim do pokrywania różnorodnych kosztów utrzymania rodziny. Rodzice mają też prawo do kontaktów z dzieckiem, dzieje się to niezależnie od władzy rodzicielskiej. Ograniczenie, bądź też pozbawienie praw rodzicielskich może nastąpić wyłącznie w sytuacjach, które są opisane w ustawie, jak również wyłącznie na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu. W związku z tym, jeżeli poszukujesz adwokata od prawa rodzinnego to zawsze możesz sprawdzić co Ci w tej kwestii podpowie Google. W takim przypadku należy wpisać w wyszukiwarce frazy rodzaju dobry adwokat Kraków, Warszawa czy Gdańsk i możesz porównać oferty
Obowiązki rodziców
Zgodnie z art. 96 wszyscy rodzice muszą wychowywać swe dziecko pozostające pod władzą rodzicielską, jak również w odpowiedni sposób kierować nim. Zobowiązani są oni w szczególności troszczyć się o stan fizyczny oraz duchowy rozwój, a także przygotować swoje dziecko należycie do pracy dla dobra społeczeństwa prawidłowo do jego uzdolnień. Rodzice, którzy nie posiadają pełnej zdolności do czynności prawnych mogą uczestniczyć w sprawowaniu bieżącej pieczy nad swym dzieckiem, ale również w jego wychowaniu, oczywiście chyba, że sąd opiekuńczy w odniesieniu na dobro dziecka postanowi inaczej.
Art. 96 [1] zakazuje stosowania wobec małoletniego kar cielesnych.
Natomiast z art. 97 wynika, że jeśli władza rodzicielska przysługuje jednemu i drugiemu rodzicu,, to każde z nich jest obowiązane, ale również uprawnione do jej wykonywania. O istotnych aspektach dziecka powinni rozstrzygać tacy rodzice wspólnie, a przy braku porozumienia pomiędzy nimi rozstrzyga za każdym razem sąd opiekuńczy.
Reprezentowanie dziecka
Należy pamiętać, że rodzice są przede wszystkim przedstawicielami ustawowymi danego dziecka, które pozostaje pod ich wyłączną władzą rodzicielską - a więc w skrócie mówiąc oni po prostu reprezentują swe dziecko. W związku z tym, jeśli dane dziecko pozostaje w dalszym ciągu pod władzą rodzicielską obojga rodziców, to w takiej sytuacji każde z nich może bez jakiegokolwiek problemu działać samodzielnie, a więc jako przedstawiciel ustawowy takiego dziecka.
W dwóch rodzajach spraw tego danego uprawnienia rodzice nie mają. A dotyczy to przede wszystkim:
- czynności prawnych występujących pomiędzy dziećmi pozostającymi pod władzą rodzicielską oraz
- czynności prawnych występujących pomiędzy dzieckiem a jedynym z rodziców, bądź też jego małżonkiem, oczywiście chyba, że czynność prawna polega na bezpłatnym przysporzeniu na dobro dziecka lub, że odnosi się do należnych dziecku od drugiego z tych rodziców środków utrzymania oraz wychowania.
- Takie same ograniczenia odnoszą się do reprezentowania dziecka w postępowaniu, które odbywa się przed sądem, bądź też innym organem państwowym.