Wtorek, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 4474
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Poznaj najważniejsze zalety pomp wielostopniowych

Czwartek, 29 lutego 2024, 9:25
Aktualizacja: 12:31
Autor: artykuł partnera
Wałbrzych/Kraj: Poznaj najważniejsze zalety pomp wielostopniowych
Fot. użyczone
Pompy wielostopniowe znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle i w instalacjach profesjonalnych. Mogą być wykorzystywane również w domach czy w gospodarstwach rolnych. Stosujemy je zawsze wtedy, gdy priorytetem jest uzyskanie jak najwyższego ciśnienia wody w instalacji, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności. O specyfice działania i zaletach pomp wielostopniowych przeczytasz w naszym artykule.

Spis treści: Czym właściwie są pompy wielostopniowe?; Zastosowanie pomp wielostopniowych; Zalety pomp wielostopniowych.

Powinieneś wiedzieć :

„Nazwa „pompa pionowa” nawiązuje do sposobu montażu urządzenia, natomiast „pompa wielostopniowa” do rodzaju konstrukcji, która jest bardzo specyficzna. (…) Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dzięki zastosowaniu pompy pionowej w instalacji nie tylko rośnie ciśnienie, ale również stabilizuje się przepływ wody"

Źródło: https://hydros.pl/oferta/pompy/pompy-pionowe

Czym właściwie są pompy wielostopniowe?

Pompy wielostopniowe to urządzenia, w których zastosowano kilka wirników, potocznie nazywanych stopniami. Taka konstrukcja hydrauliczna gwarantuje uzyskiwanie znacznie wyższego ciśnienia wody oraz jej szybszego tłoczenia na powierzchnię, dzięki czemu są to pompy o wiele wydajniejsze w porównaniu z modelami z jednym wirnikiem (monoblokowymi) – nawet o wyższej mocy silnika.

Specyfiką pomp wielostopniowych jest to, że mogą zaoferować dużo lepsze parametry robocze przy zachowaniu niskiej mocy jednostki napędowej. Wynika z tego pierwsza zaleta takich pomp: można je zasilać z praktycznie każdej instalacji elektrycznej, również z agregatu czy magazynu energii.

Ekspert pisze :

„Jeżeli wysokość podnoszenia wytworzona przez jeden wirnik nie jest wystarczająca, wówczas stosowane są pompy wielostopniowe, w których wysokości podnoszenia szeregowo połączonych wirników sumują się. Na ogół liczba stopni mieści się w zakresie od 1 do 6. W wielu przypadkach bardziej celowe jest zainstalowanie pompy o osi pionowej. Pompy te zajmują mniejszą powierzchnię, a przy dużych wahaniach poziomu wody w zbiorniku dolnym silnik może być umieszczony na wysokości zabezpieczającej go przed zatopieniem.”

Źródło: http://www.asdf.kppr.kieruneksurowce.pl/Resources/art/960/bmp_47e3a6f6eb1e6.pdf

Zastosowanie pomp wielostopniowych

Pompy wielostopniowe znakomicie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wymagane jest wysokie ciśnienie wody w instalacji oraz na jej końcowych odcinkach, na przykład najbardziej oddalonych od źródła zraszaczach ogrodowych.

Takie pompy znajdują zastosowanie i w przemyśle, i w rolnictwie, i w instalacjach domowych, zwłaszcza na nowych osiedlach, gdzie coraz powszechniejsze są problemy z niskim ciśnieniem wody.

Pompy wielostopniowe najczęściej stosuje się w celu:
• Podniesienia ciśnienia wody w instalacji zasilanej z sieci wodociągowej;
• Podwyższenia ciśnienia na końcowych odcinkach instalacji oraz wyższych kondygnacjach budynku;
• Modernizacji lub rozbudowy instalacji wodociągowej, do której mają zostać przyłączone kolejne budynki.

Pompy wielostopniowe znakomicie sprawdzają się do nawadniania pól uprawnych, sadów, a także dużych ogrodów – zwłaszcza w przypadku posiadania własnego źródła wody o odpowiedniej wydajności, którą można wykorzystać właśnie dzięki pompie wyposażonej w kilka wirników.

Porada fachowca :

„Najważniejsze jest oczywiście ustalenie, do czego taka pompa wielostopniowa ma być wykorzystywana. W zależności od celu montażu urządzenia w instalacji wodnej, dobierzemy pompę o odpowiednich parametrach roboczych – przede wszystkim wydajności i wysokości podnoszenia. Bardzo ważnym kryterium wyboru pompy pionowej jest rodzaj cieczy, jaką ma ona pompować. Jeśli nie jest to woda, należy zdecydować się na urządzenie przystosowane do tłoczenia cieczy chemicznych, w tym o znacznej gęstości.”

Źródło: https://sklep-hydros.pl/124-pompy-pionowe

Zalety pomp wielostopniowych

Pompy wielostopniowe mają liczne zalety, które wynikają wprost z ich specyficznej konstrukcji hydraulicznej. Trzeba tutaj wspomnieć przede wszystkim o:
• Gwarancji znacznego podniesienia ciśnienia wody w instalacji;
• Wszechstronności zastosowania;
• Możliwości użycia zarówno do pompowania wody z własnego ujęcia, jak i do poprawy parametrów instalacji zasilanej z wodociągu;
• Niskiej awaryjności i bezobsługowości;
• Wysokiej kulturze pracy;
• Możliwości użycia do celów profesjonalnych, np. w myjniach samochodowych czy do zasilania systemów przeciwpożarowych.

Oczywiście nie w każdej instalacji istnieje potrzeba czy wręcz możliwość zastosowania pompy wielostopniowej – czasami lepszym wyborem będzie standardowa pompa monoblokowa, co warto omówić z ekspertem z zakresu doboru pomp i pozostałych elementów instalacji wodociągowej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
100%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group