Każde z tych miejsc i postaci ma dzieje tragiczne albo sensacyjne.
- Warto je przypominać mieszkańcom i pokazywać turystom, bo to nasze lokalne dziedzictwo – mówi Zastępca Burmistrza Miasta Boguszowa-Gorc Sebastian Drapała. – Mamy nadzieje, że ich udźwiękowienie to także sposób by wzbudzić zainteresowanie tymi obiektami poza regionem – dodaje.
Widok jak z wieży Eiffla
Dla mieszkańców miasta oczywiste jest, że miejscowy Ratusz i Rynek położone są najwyżej w Polsce, na 592 metrach n.p.m. Nie każdy jednak wie, jak to się ma do innych miast - nawet do Paryża ze znaną na całym świecie wieżą Eiffla. Otóż gdyby sławna wieża i boguszowski Rynek „stały” blisko siebie, to zwiedzający ostatnią platformę wieży musieliby na Boguszów-Gorce patrzeć z... dołu! Ale boguszowski Ratusz i Rynek mają nie tylko unikatowe położenie. Więcej dowiedzą się o nich ci, którzy skorzystają z systemu „Poznaj Historię”.
Te góry to prawdziwe skarby
Dzikowiec i Chełmiec to góry z bardzo ciekawą historią i wartym uwagi przeznaczeniem. Pierwsza jest rekreacyjną mekką, miejscem organizacji imprez i eventów - zarówno zimą jak i latem. Owiana jest też całą masą legend i opowieści, w tym takich, które budzą wielkie emocje: o zaginionych skarbach III Rzeszy. Słuchowisko o Dzikowcu, stworzone w ramach systemu „Poznaj Historię”, z pewnością podsyci wyobraźnię. Choć – co już warto zastrzec – nie wskaże miejsca ukrycia skarbów…
Zielony szlak prowadzący na Chełmiec to atrakcja nie tylko turystyczna, ale też duchowa. Wzdłuż spokojnego traktu ustawiono granitowe tablice wytyczające Drogę Krzyżową Górniczego Trudu. To jedyna taka droga w Polsce. Kod QR do słuchowiska o niej umieszczony jest przy pierwszej stacji, a nagranie może rzucić nowe spojrzenie na górnictwo.
Pamiętajmy i odwiedzajmy
Rajmund Paprzyca Niwiński – to nazwisko zna każdy mieszkaniec Boguszowa – Gorce. Trzeba je też promować szerzej. Dlatego właśnie niezwykły sportowiec i niezłomny żołnierz AK doczeka się wkrótce pomnika. Od razu „mówiącego”! Życiorys Niwińskiego śmiało mógłby stać się tematem scenariusza filmowego. Odwiedzający stadion, w okolicy którego stanie pomnik, dzięki słuchowisku stworzonemu w ramach systemu „Poznaj Historię” będą mogli poznać jego historię odtwarzając słuchowisko.
Piątym miejscem, o którym powstało słuchowisko, jest szyb Witold – pozostałość po ostatniej zamkniętej w naszym mieście kopalni. Dziś wiele osób spotyka się tu towarzysko i biznesowo. Mamy nadzieję, że wiele osób chętnie posłucha jego historii. Warto!