Pierwszy dzień wystawy cieszył się ogromnym zainteresowaniem turystów odwiedzających Zamek Książ. Odzyskanie części kolekcji Hochbergów było możliwe dzięki umowie z Muzeum Narodowym we Wrocławiu, który udostępnił swoje zbiory i umożliwił ich transport do Wałbrzycha. Przygotowania do tej operacji trwały wiele miesięcy, gdyż niezbędne było stworzenie odpowiednich warunków prezentacji dzieł – zarówno pod kątem konserwatorskim, jak i norm bezpieczeństwa.
W skład wystawy wchodzi 38 obrazów oraz 2 rzeźby, z czego 10 obrazów pochodzi z kolekcji Hochbergów, a 4 z nich to portrety barokowe przedstawicieli różnych gałęzi tego rodu. Wystawa „Metamorfozy Zamku Książ” składa się z 3 części, które dostępne są do dyspozycji zwiedzających w Sali Wystaw, na Trakcie Barokowym i w Sali Konrada.
W pierwszej z nich znajduje się m.in. scena z „Metamorfoz” Owidiusza, przedstawiająca Pana ścigającego nimfę Syrinks oraz cykl obrazów Stephana Kesslera, opowiadający przypowieść o synu marnotrawnym.
Druga część wystawy, znajdująca się na Trakcie Barokowym, to m.in. portrety, martwe natury czy pejzaże stworzone przez zespół artystów zatrudnionych przez Konrada Ernsta Maximiliana von Hochberga.
Natomiast w Sali Konrada utworzono Galerię Sławnych, czyli portrety władców z z dynastii Przemyślidów i Piastów. Odwiedzający wystawę poznają również relacje Hochbergów panujące pomiędzy nimi, a Habsburgami i Hohenzollernami.