Dzieci, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich rodzinach, jest ciągle bardzo dużo. Oczekują one na rodziny, które chciałyby je przyjąć i obdarować ciepłem rodzinnym.
Rodzicielstwo zastępcze to forma tymczasowa, a nie trwała jak w przypadku adopcji. Nie należy tych pojęć mylić. Zgodnie z wymogami organizator rodzinnej pieczy zastępczej ma 18 miesięcy na podjęcie działań w celu umożliwienia dziecku powrotu do rodziców biologicznych, a jeśli nie jest to możliwe wszczyna postępowanie w celu uregulowania sytuacji prawnej tego dziecka, co ma pozwolić na podjęcie procedury adopcyjnej. Ostateczną decyzję podejmuje sąd.
W myśl ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej pełnienie funkcji rodziny zastępczej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które spełniają następujące warunki:
- dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej,
- nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona,
- wypełniają obowiązek alimentacyjny, gdy taki obowiązek został na nich nałożony,
- nie mają ograniczonych zdolności do czynności prawnych,
- są zdolni do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia oraz opinią psychologa o predyspozycjach i motywacjach do pełnienia funkcji rodziny zastępczej,
- przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku jego rozwój emocjonalny, fizyczny, społeczny, właściwą edukację i rozwój zainteresowań oraz właściwy wypoczynek i organizację czasu wolnego.
Bycie zawodowym rodzicem zastępczym wiąże się ze szkoleniem, uzyskaniem kwalifikacji do pełnienia niniejszej funkcji, podpisaniem umowy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu oraz prawem do wynagrodzenia i świadczeń związanych z funkcjonowaniem rodziny zastępczej.
Oferujemy nieodpłatne szkolenie zgodnie z programem „Rodzina” zatwierdzonym przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, praktyki w funkcjonujących już rodzinach zastępczych na terenie powiatu, wsparcie finansowe, opiekę ze strony koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, poradnictwo dla rodzin zastępczych dzieci w nich umieszczonych, wsparcie psychologiczne, prawne oraz w ramach grupy wsparcia a także pomoc wolontariuszy.
Osoby chętne powinny zgłosić się osobiście w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu, al. Wyzwolenia 20-24 lub kontaktować się telefonicznie pod numerem telefonu 74 6666 300 lub 74 6666 316 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:00.