Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3129
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Poradnia uzależnień odnowiona

Sobota, 27 lutego 2010, 8:53
Aktualizacja: Niedziela, 28 lutego 2010, 9:00
Autor: szela
Wałbrzych: Poradnia uzależnień odnowiona
Dr Lucyna Masłowska–Szczęsny
Fot. szela
Gruntownie przebudowane wnętrze, nowe instalacje, ekologiczne ogrzewanie. Tak po remoncie wygląda poradnia uzależnień w Wałbrzychu.

Placówka zdobyła unijną dotację, a cały remont kosztował ponad pół miliona złotych. Teraz na swoją kolej czeka elewacja.
- Też będziemy się starać o dofinansowanie, a jak się nie uda, to trudno. Weźmiemy kredyt i zrobimy – mówi szefowa przychodni, Lucyna Masłowska-Szczęsny.

W zdobyciu europejskich pieniędzy pomógł projekt, zakładający wymianę kotłowni na przyjazną środowisku oraz likwidacja barier architektonicznych. Dotacja wyniosła 280 tys. zł. Wymieniono wszystkie instalacje, zmodernizowano sanitariaty, wyburzono cześć ścian działowych. Wygospodarowano dzięki temu obszerne pomieszczenia na parterze, pojawiła się estetyczna recepcja.
- Nasi pacjenci przecierali oczy ze zdumienia – śmieje się dr Szczęsny.

Przychodnia nie narzeka na brak pacjentów. Według lekarzy, zapotrzebowanie na usługi placówki systematycznie rośnie.
- Z jednej strony dostrzegamy większą świadomość ludzi, którzy już się nie obawiają, że wizyta u psychiatry ich napiętnuje. Z drugiej strony współczesne życie niesie wiele zagrożeń dla delikatnej ludzkiej psychiki. Mamy coraz więcej zgłoszeń ludzi młodych, a nawet dzieci – wyjaśnia dr Szczęsny.
Lekarze z poradni czują się komfortowo także dzięki otwartemu niedawno oddziałowi psychiatrycznemu przy szpitalu Batorego.
- To dla nas wielkie szczęście, że nie musimy kierować pacjentów do odległych placówek, tylko mogą zostać na miejscu - mówi szefowa poradni.

W poradni pracuje siedmiu wyspecjalizowanych psychiatrów, w tym dwóch z tytułem doktora nauk medycznych. Jest kilku psychologów i terapeutów uzależnień. Do psychiatry nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy przyjść do przychodni i zgłosić się w recepcji, gdzie zostanie wyznaczony termin wizyty.
- Czeka się najwyżej tydzień. Jeśli sprawa jest pilna, pacjent może być przyjęty nawet w tym samym dniu. Do terapeutów uzależnień nie czeka się wcale – mówi dr Szczęsny. Przychodnia jest czynna codziennie do 18.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group