Wystawa przygotowana została przy współpracy z innymi instytucjami, takimi jak Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, Muzeum Drukarstwa Warszawskiego czy też we współpracy z osobami prywatnymi - Zbigniewem Krygierem czy Jerzym Desselberger.
- Pokazujemy tutaj kroje pism drukarskich, epoki przedkomputerowej, czyli głównie te, które były odlewane w postaci czcionek. - mówi Cezary Kasiborski, kierownik Sekcji Oświatowo-Wydawniczej. - Niektóre z nich zostały już przetworzone współcześnie na kroje komputerowe, czyli fonty i funkcjonują teraz w różnej postaci - tłumaczy.
Mało kto, czytając jakąkolwiek książkę, zwraca uwagę na krój czcionki - zwykle przeglądamy kartki nie patrząc tak naprawdę na to, z czego składa się pismo. - Za szybami możemy zobaczyć Antykwę Półtawskiego, która jest pierwszym polskim krojem pisma zaprojektowanym od podstaw – tłumaczy Cezary Kasiborski. - A także jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce krojów pism, zwana "polskim krojem narodowym". Jednak niewątpliwie największą atrakcją ekspozycji są dwie książki, zasługujące na szczególną uwagę. Jedna z nich Księga Chwały Piechoty, publikacja z 1939, napisana unikalnym krojem Militari.
Na wystawę warto udać się chociażby zobaczyć pierwsze rdzennie polskie pismo, ,,Nowy karakter polski" zaprojektowany w końcu XVI wieku przez krakowskiego drukarza Jana Januszowskiego. Oprócz tego interesujące są zestawy czcionek pochodzących z Muzeum Drukarstwa w Cieszynie.
Wystawa potrwa do 10 października.