W czwartek 21 marca w Bibliotece pod Atlantami świętowany był Międzynarodowy Dzień Poezji. Była to okazja do ponownego otwarcia odnowionego Pokoju poświęconego poecie Marianowi Jachimowiczowi.
- To wyjątkowy dzień dla naszej biblioteki – mówi Renata Nowicka, dyrektor Biblioteki pod Atlantami.
Pokój Pamięci Poety Mariana Jachimowicza to stała ekspozycja materiałów pochodzących z archiwum wybitnego polskiego poety (dokumenty i rzeczy osobiste, rękopisy, maszynopisy, listy, zdjęcia, książki), które zostały przekazane Bibliotece pod Atlantami przez Czesława i Jadwigę Bugno. Pokój został pierwotnie otwarty w 2006 roku, jednak po kilku latach wymagał remontu i teraz dopiero nastąpiło jego ponowne otwarcie.
Marian Jachimowicz urodził się 12 maja 1906 roku w okolicach Borysławia. Jako dziecko został sierotą, bowiem bardzo szybko zmarł jego ojciec, a po paru latach matka. W 1917 roku młody Jachimowicz trafił do Budapesztu i tam spędził 5 lat i poznał język węgierski.
- Później wrócił do Borysławia, zamieszkiwał też w wielu miastach w Polsce. Do Wałbrzycha trafił w 1945 roku i pozostał tutaj do końca życia – wspomina biografię poety Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz.
Poeta zmarł w 1999 roku. Jest pochowany na cmentarzu przy ulicy Żeromskiego w Wałbrzychu. Jak wspominają ci, którzy go znali, Jachimowicz miał wiele talentów – głównie malarski i literacki. Debiutował dość późno, bo dopiero w 1946 roku w miesięczniku „Odrodzenie”. Pierwszy jego tomik poezji ukazał się tymczasem w 1957 roku. W swoim artystycznym życiu Jachimowicz odebrał wiele odznaczeń i wyróżnień, a nie tak dawno został również odznaczony tytułem Zasłużonego dla Miasta Wałbrzycha.
- Ponadto był znakomitym tłumaczem tekstów węgierskich. Mamy zamiar postarać się o to, by w budynku, w którym mieszkał Marian Jachimowicz, wmurowana została tablica upamiętniająca tego wielkiego poetę – mówi Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz.
Przyjaciel Mariana Jachimowicza, poeta Antoni Matuszkiewicz, nie kryje, że uroczystości związane z Marianem Jachimowiczem i jego twórczością są dla niego bardzo ważne i zawsze wywołują sentyment.
- Jachimowicz przyjaźnił się m.in. z Brunonem Schulzem i ta przyjaźń miała wielki wpływ na rozwój talentu literackiego Jachimowicza - uważa Matuszkiewicz.