Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3217
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Podpiwek to ważny wycinek historii polskich domów. Pora wskrzesić go na własną rękę!

Wtorek, 22 stycznia 2019, 16:17
Aktualizacja: 16:47
Autor: red
Kraj: Podpiwek to ważny wycinek historii polskich domów. Pora wskrzesić go na własną rękę!
Fot. użyczone
Zanim polski rynek napojów na dobre zdominowały propozycje zachodnie, a Coca–cola stała się stałym punktem na rodzinnym stole, w nadwiślańskim krajobrazie królował orzeźwiający napitek o niepowtarzalnej słodyczy i głębi okraszonego licznymi bąbelkami koloru. Mowa oczywiście o tradycyjnym podpiwku, na którym wychowały się całe pokolenia naszych rodaków. Poniżej postaramy się przybliżyć Państwu historię tego jedynego w swoim rodzaju trunku.

Orzeźwiający przy pracy bezalkoholowy i odpowiedni na każdą okazję

Na początek należy podkreślić, iż mamy do czynienia z napojem nie zaliczanym do grupy alkoholowych. Chociaż, co prawda, natkniemy się w tym wypadku na mały odsetek substancji wyskokowej, nie będzie ona powodem dla którego zrezygnujemy na przykład z wsiadania za kółko. Możemy zatem śmiało mówić, że mamy do czynienia z produktem dla każdego.

W zamierzchłych czasach sporządzano go jednak nieco inaczej, niż dziś, używając mączki słodowej oraz szyszek chmielu, które zalewano wodą i odstawiano do czasu aż dojdzie do fermentacji. Trunek ten powstały z chęci zagospodarowania resztek pozostałych po warzeniu piwa rozpoczął jednak własne życie pozostając obecnym w domostwach chłopów, jak i szlachty przez kolejne pokolenia.

Parę wieków później do serca kraju dotarła kawa zbożowa i to właśnie jej pojawienie się ugruntowało dzisiejszy kształt podpiwka. W XIX stuleciu ten doskonale orzeźwiający płyn opierał się już niemal wyłącznie na szybkiej fermentacji rzeczonej kawy z dodatkami w postaci szyszek chmielu. Nie trzeba było długo czekać, aż dostanie przydomek napitku żniwiarzy.

Jak najłatwiej zrobić podpiwek w zaciszu domowym

Pamiętajmy jednak, że produkowane w całej Polsce podpiwki wiązały się ściśle z krainami, w których powstawały i każdy z nich miał nieco odmienny smak oraz charakter. Także i dziś nasz język oraz nos inaczej powitają podpiwek z Kujaw, a inaczej wersję warmińską, nie wspominając już o całej reszcie produktów, które zasłużyły na etykietkę podpiwka.

Lata świetności tradycyjne receptury podpiwków święciły również w okresie międzywojnia wraz z takimi propozycjami jak kombucza. Ich popularności nie stłamsiła także wojna i czasy PRL, kiedy to sprzedawcy podobnych napitków prosperowali bardzo dobrze. Dopiero w momencie zalania rodzimego rynku butelkami zachodnich napojów dała się odczuć chwilowa niedyspozycja zwyczajowej, polskiej cieczy.
Szczęśliwie od paru lat interesujący nas podpiwek sukcesywnie wraca na półki i coraz częściej można go dostać nawet w największych marketach spożywczych. Ponadto amatorzy domowej produkcji mogą także zdecydować się na przygotowane do produkcji susze dostępne w specjalistycznych sklepach pokroju Bimber Hobby, które to wystarczy zalać gorącą wodą i odczekać aż dwa dni później z mieszanki powstanie nasz ulubiony płyn.

Twoja reakcja na artykuł?

15
75%
Cieszy
1
5%
Hahaha
1
5%
Nudzi
1
5%
Smuci
0
0%
Złości
2
10%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group