Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3232
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Pociągiem w Góry Sowie i do Mieroszowa

Piątek, 16 sierpnia 2024, 9:53
Aktualizacja: 10:44
Autor: red
REGION: Pociągiem w Góry Sowie i do Mieroszowa
Fot. Barbara Zegarlicka
W obecnym sezonie letnim mija rok od otwarcia legendarnej trasy Kolei Doliny Bystrzycy – dawniej w języku niem. Weistritztalbahn.

Obecnie jest to linia kolejowa nr 266. Zbudowano ją w latach 1902 - 1904. Łączy ona Świdnicę Kraszowice ze stacją węzłową Jedliną Zdrój. Jest to świetna okazja, aby wybrać się tym szlakiem w podróż historycznym składem z Klubem Sympatyków Kolei we Wrocławiu. Z tej okazji stowarzyszenie przygotowało nowości w ramach najbliższych przejazdów 25 sierpnia i 1 września. Tym razem w składzie znajdą się wyłącznie wagony przedziałowe z lat 70., w oliwkowym malowaniu i z pełnym nagłośnieniem. Wszystko po to, aby każdy w przedziale mógł usłyszeć komentarz przewodnika. Kolejną zmianą jest przedłużenie trzeciej relacji z Nowej Rudy aż do Mieroszowa. Dzięki temu dla wszystkich podróżnych nie zabraknie ciekawych widoków na żadnym z odcinków przejazdu pociągu. Historyczne wagony poprowadzi klasycznie słynny "Fiat" SU45 - 079. Jest to ostatni spalinowóz tej serii, który jest czynny i zachowany w historycznym malowaniu, wraz z oryginalnym wyposażeniem technicznym i detalami dekoracyjnymi jakie te pojazdy trakcyjne posiadały w latach swojej codziennej służby. Poza salonką i kuszetką z lat 1976 - 77. XX wieku z historycznych zakładów H. Cegielskiego, w składzie znajdzie się wagon "Bautzen 84" od niedawna dzierżawiony przez Klub. Były to wagony zbudowane dla PKP we wschodnich Niemczech. 50 sztuk powstało w Gorlitz w 1978 roku a 100 sztuk w zakładach VEB Waggonbau Bautzen, w latach 1984 - 85. Dzisiaj należą do unikatów.

Niesamowite widoki i wyjątkowa historia

Linia nr 266 stanowi wyjątkowe dzieło dawnej sztuki inżynieryjnej. Pomiędzy Świdnicą a Jedliną Zdrój biegnie wzdłuż rzeki Bystrzyca i kilkakrotnie ją przekracza. Znajdują się na niej liczne mosty i przeprawy o oryginalnej konstrukcji, jak np. "Most Gerbera". Mimo, że trasa ta miała znaczenie przemysłowe, to budowano ją prawdopodobnie także z myślą o turystyce. Świadczy o tym konstrukcja mostów, których przęsła skierowane są w dół, aby nie zasłaniały podróżnym widoków z okien wagonów. Innym walorem krajobrazowym dawnej Kolei Bystrzyckiej są niezapomniane widoki Gór Sowich, doliny, w których przebiega szlak, ich szata roślinna a także zabytkowe budynki dworców kolejowych. Jedną z wielu ciekawostek jest fakt, że przed stacją w Jugowicach podróżni mogą zobaczyć na horyzoncie Zamek Grodno. Później historyczny skład pojedzie do Nowej Rudy, aby zmienić kierunek i udać się w kierunku Mieroszowa. Pociąg przejedzie dzięki temu większość trasy linii 286 łączącej Kłodzko Główne z Wałbrzychem, która powstała w latach 70. XIX wieku. Znajdują się tu jedne z najwyższych mostów i wiaduktów kolejowych w Polsce. A to wszystko w krajobrazie Gór Sowich, Wzgórz Włodzickich i Gór Wałbrzyskich. Historyczny skład tego dnia przyjedzie aż przez cztery tunele. M.in. jeden o długości ponad kilometra pod Świerkową Kopą, najdłuższy pozamiejski tunel kolejowy w kraju pod Górą Mały Wołowiec o długości 1601 mb oraz czwarty już za Wałbrzychem. Od stacji Boguszów - Gorce Wschód pociąg wjedzie na historyczną linię kolejową, która prowadzi przez ciekawe i malownicze tereny. Ciągnie się serpentynami pomiędzy przełęczą Dzikowiec Wielki a wzniesieniem Kamienna. Wznosi od ponad 300 do ponad 400 m.n.p.m. Tor przekracza też wzgórze oddzielające Wyżynę Unisławską od Kotliny Kuźnickiej. Na szlaku znajduje się murowany tunel o długości ponad 290 m. Linia ta posiada również w swoim przebiegu mosty i wiadukty. A w samym Mieroszowie natomiast, znajduje się historyczna sygnalizacja kształtowa i widok na pasmo Gór Suchych. Cały region posiada bogatą historię związaną z rozwojem kolei, przemysłu, architektury i z tajemnicami czasów drugiej wojny św. A o wszystkim opowie klubowy przewodnik. Dodatkowo podróżni z pociągu otrzymają zniżkę 10% na zwiedzanie Pałacu Jedlinka oraz zniżkę na zwiedzanie Dawnej Kopalni w Nowej Rudzie - w tym wypadku wymaga jest grupa co najmniej 20 osób. Osoby, które zakupią bilet przez formularz internetowy otrzymają e-mail nie tylko z ważnymi informacjami organizacyjnymi, ale także z wiadomościami na temat polecanych atrakcji turystycznych w okolicy oraz mapami.

Zyski ze sprzedaży biletów, w tym klubowych gadżetów i pamiątek przeznaczane są na remonty, prace bieżące przy zabytkowym taborze oraz cele statutowe Klubu.

Twoja reakcja na artykuł?

119
89%
Cieszy
1
1%
Hahaha
3
2%
Nudzi
2
1%
Smuci
2
1%
Złości
7
5%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group