Celem Festiwalu jest promocja nauki. W ramach tegorocznego DFN atrakcje odbywają się w 11 miastach Dolnego Śląska, w ponad 280 lokalizacjach. 150 instytucji, w tym uczelnie wyższe, instytuty badawcze oraz placówki kulturalne organizują specjalne prezentacje oraz prelekcje z udziałem wybitnych ekspertów z różnych dziedzin nauki.
W trakcie Festiwalu każdy uczestnik samodzielnie wybiera atrakcje z niezwykle bogatej oferty. Goście będą mieli okazję wysłuchać i wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez naukowców, przyrodników i inżynierów, ale również aktywnie uczestniczyć w debatach humanistycznych lub oglądać pokazy artystyczne. Wydarzenia zainteresują osoby w każdym wieku: zarówno przedszkolaków, jak i dorosłych. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie http://www.festiwal.wroc.pl/2018/
Ważną częścią Festiwalu będzie cykl związany z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to okazja do debaty na temat patriotyzmu i naszej historii. W trakcie tegorocznej edycji odbędzie się również młodzieżowy koncert szkół artystycznych poświęcony niepodległości Polski.
Wydarzenie zostało podzielone na dwie części – edycję stacjonarną, która odbyła się we Wrocławiu w dniach 21-26 września oraz sesje regionalne: w Legnicy (27-28 września), w Bystrzycy Kłodzkiej (4-5 października), w Głogowie (9-11 października), w Jeleniej Górze (11-12 października), w Wałbrzychu (15-26 października), w Lubinie (18-19 października), w Zgorzelcu (18-19 października), w Bolesławcu (25-26 października), w Ząbkowicach Śląskich (24-25 października) oraz Dzierżoniowie (25-26 października). Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.
PGNiG SA od wielu lat prowadzi aktywne działania popularyzujące naukę. Spółka jest założycielem Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, której celem jest wspieranie dziedzictwa narodowego i kultury, a także działanie na rzecz rozwoju nauki i edukacji.
Program wydarzenia można znaleźć wchodząc na stronę: http://www.festiwal.wroc.pl/2018/