Piątek, 27 grudnia
Imieniny: Jana, Żanety
Czytających: 3940
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Perły za charytatywność

Piątek, 30 czerwca 2023, 10:38
Aktualizacja: 10:59
Autor: red
Wałbrzych: Perły za charytatywność
Fot. Zamek Książ
150 rocznica urodzin Księżnej Daisy von Pless została upamiętniona w Zamku Książ w Wałbrzychu w dwójnasób. Spektakularnym koncertem Macieja Musiałowskiego i Książęcej Orkiestry Salonowej oraz przyznaniem Pereł Daisy dla działaczek społecznych pracujących charytatywnie na terenie Aglomeracji Wałbrzyskiej. Otrzymały je Henryka Kowalczyk z Wałbrzycha i Amelia Węgiel.

Odznaczenie „Perła Księżnej Daisy” przyznawane jest za szczególne Osiągnięcia osobom zasłużonym w działalności na rzecz Aglomeracji Wałbrzyskiej i jej mieszkańców poprzez promowanie postaw aktywnych, społecznych, charytatywnych i kulturowych nawiązujących do postawy i działań księżnej Daisy von Pless.

Amelia Węgiel otrzymała Perłę Daisy dla młodego pokolenia.

Amelia jest uczennicą IV klasy o profilu technik logistyk w Zespole Szkół nr 5 w Wałbrzychu. Od dwóch lat pełni rolę Przewodniczącej szkoły, aktywnie działa w wolontariacie. Ma bardzo dobre wyniki w nauce i wzorową ocenę z zachowania. Była liderem projektu społecznego „ Przyjaciel ma 4 łapy” Jest realizatorką wielu wydarzeń i akcji organizowanych w szkole i poza szkołą. Wśród nich: zbiórka karmy dla wałbrzyskiego schroniska dla zwierząt, zbiórka odzieży dla podopiecznych noclegowni dla bezdomnych i żywności dla wałbrzyskiego MONARU. Amelia pomagała w organizacji akcji Paczka dla Seniora, brała udział w Żonkilowej Kweście oraz w akcji „Młodzi dla Wałbrzyskiej Kropli Krwi”. Pomagała także w przygotowaniu warsztatów dla uczniów szkół podstawowych w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Była również pomysłodawcą warsztatów i wykładów dla uczniów szkół podstawowych z zakresu „świadomego posiadania zwierzaka”. Oprócz tego pomaga słabszym uczniom w nauce, stanowi wzór do naśladowania, jest osobą godną zaufania.

Laureatkę Perły Daisy – w kategorii głównej wyróżnienie otrzymuje Henryka Kowalczyk

Pani Henryka przez wiele lat związana była z wałbrzyskim Hospicjum. Zostawiła tam część swojego serca. Jednak działalność dotycząca opieki paliatywnej wykraczała znacznie poza mury Hospicjum. Dzięki jej inicjatywie w Wałbrzychu zaczęto organizować ogólnopolskie kampanie "Hospicjum to też życie" czy "Pola Nadziei". Projekty te realizowane są do dziś. Pani Henryka realizowała także inicjatywy dotyczące propagowania idei hospicyjnej w społeczeństwie, w tym szczególnie w środowisku młodzieży. Zanim powstało stacjonarne hospicjum na Piaskowej Górze, prowadzono starania, by przygotować mieszkańców do nowej sytuacji. Oswoić z nią społeczeństwo. To wówczas, między innymi z inicjatywy Pani Henryki, Teatr Dramatyczny wystawił spektakl „Oskar i Pani Róża”. Była wnioskodawcą projektów finansowanych ze środków ministerialnych, takich jak „Nie bój się hospicjum”, „Wałbrzyszanie bliżej hospicjum” czy inne. Celem było wyjście naprzeciw potrzebie wsparcia rodzin w żałobie. Każde działanie miało w sobie znaczny pierwiastek dobroczynności.
Odznaczenie zostało ustanowione z kilku powodów. Przede wszystkim uhonorowania osób działających w instytucjach, przedsiębiorstwach, organizacjach pozarządowych, podmiotach nieposiadających osobowości prawnej, które wniosły trwały wkład w rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny Aglomeracji Wałbrzyskiej i w znaczny sposób przyczyniły się do poprawy dobrostanu jej mieszkańców. Kolejny to podziękowania za podejmowanie aktywnych działań charytatywnych, promujących postawy społeczne osób, których dokonania inspirują i motywują do takiej działalności inne osoby, a także wskazania osób wyjątkowych, które poprzez swoją codzienną pracę inspirują i mogą być wzorem do naśladowania dla innych ludzi.

Cztery pory roku na Urodziny Daisy

W ciągu kilku godzin rozeszły się wejściówki na koncert galowy z okazji 150 rocznicy urodzin Księżnej Daisy von Pless. W pierwszej części koncertu Cztery pory roku Vivaldiego brawurowo wykonała Książęca Orkiestra Salonowa z solistką (skrzypce) Anną Marią Staśkiewicz W drugiej części koncertu z piosenkami wybranymi specjalnie dla upamiętnienia księżnej Daisy, tym razem jako wokalista, wystąpił ulubiony aktorem młodego pokolenia Maciej Musiałowski.

Ze względu na ogromne zainteresowanie i ograniczoną przestrzeń sto bezpłatnych wejściówek rozeszło się w mgnieniu oka. Na szczęście koncert został zarejestrowany i będzie w całości na kanałach w mediach społecznościowych Zamku Książ w Wałbrzychu i Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

Bywający regularnie w Zamku Książ Maciej Musiałowski jest od wielu lat wielbicielem księżnej Daisy von Pless, a od ubiegłego roku także szczęśliwym właścicielem zamku w Domanicach koło Mietkowa. Podczas galowego wieczoru w Książu zaśpiewa cztery wybrane przez siebie, dedykowanej księżnej Daisy piosenki inspirowane zmieniającymi się porami roku.
Wśród zaproszonych gości, którzy brali udział w Urodzinach Ksieżnej Daisy był m.in. obecny szef rodu Hochbergów, Peter, 7 książę von Pless, hrabia von Hochberg i baron na Książu.

Organizatorem wydarzenia o którym mówią już wszyscy byli Fundacja Księżnej Daisy von Pless, Zamek Książ w Wałbrzychu i miasto Wałbrzych. Koncert podobnie jak cały Rok Księżnej Daisy von Pless objęła patronatem honorowym Ambasada Brytyjska w Warszawie. Podczas uroczystości zasługi księżnej Daisy omówili konsul honorowy Wielkiej Brytanii, Marek Grzegorzewicz, wiceprezydentka Wałbrzycha, dr Sylwia Bielawska, burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol oraz książę Peter Hochberg von Pless. Gala odbyła się dokładnie w dniu 150 rocznicy urodzin Księżnej Daisy von Pless (1873-1943), której rok celebrujemy w miastach partnerskich Wałbrzychu i Pszczynie.

Twoja reakcja na artykuł?

3
18%
Cieszy
7
41%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
6
35%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group